Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Droższy (komunalny) dach nad głową

Prawie o jedną piątą wzrośnie od 1 września br. stawka bazowa czynszu w mieszkaniach komunalnych w Łomży. Wczoraj na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łomży opublikowano zarządzenie prezydenta Łomży z 22 maja 2009 roku w sprawie ustalenia stawek czynszu w lokalach gminnego zasobu mieszkaniowego miasta Łomża. Stawka bazowa będzie wynosiła 1, 60 zł za metr kwadratowy, czyli o 19 procent więcej w porównaniu z dotychczasową 1, 34 zł. Podwyżka obejmie najemców około 1, 5 tysiąca mieszkań, którymi administruje łomżyńskie MPGKiM.

Stawka bazowa czynszu służy do naliczenia opłaty za metr kwadratowy, która zależy od standardu lokalu i jego położenia. Czynsz jest zwiększony w stosunku do stawki bazowej o 30 proc., gdy w mieszkaniu jest gaz ziemny (to akurat dotyczy tylko bloków przy ul. Kazańskiej 3, 5, 9, 11 i 15), tyleż samo, gdy ma centralne ogrzewanie, łazienkę i oddzielną ubikację. Choć zabrzmi to jak ponury żart, w mieście niektórzy mieszkańcy do dziś nie mogą wykąpać się w swojej wannie, a załatwiają się do wiaderka...    
Jednocześnie w wybranych sytuacjach nastąpi „obniżenie” podwyżki stawki bazowej czynszu - maksymalnie w lokalach socjalnych, bo aż o połowę (czyli lokator za mkw zapłaci od 1 września tylko 0, 80 zł). Wzrost stawki o 10 proc. odczują też lokatorzy w mieszkaniach na parterze lub ostatniej kondygnacji oraz z kuchnią bez naturalnego światła.
MPGKiM podwyższenie stawki bazowej czynszu uzasadnia wzrostem kosztów, m.in., wynagrodzenia pracowników, których jest ok. 175, zakupu materiałów do remontów, energii elektrycznej i paliwa, utrzymania porządku oraz inflacji.
- Przez cztery i pół roku, czyli od lutego 2005 r.  nie podnosiliśmy stawki bazowej czynszu – dodaje Marek Olbryś, wicedyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Przez ten czas wzrosły koszty zarządzania, eksploatacji i remontów tak u nas, jak i w całej gospodarce.
Wicedyrektor Marek Olbryś podkreśla, że poziom czynszu w mieszkaniach komunalnych powinien być zbliżony do kosztów utrzymania lokali we wspólnotach mieszkaniowych. W Łomży jest ich już 56, mają ponad 1150 mieszkań, a powstały w budynkach, gdzie przynajmniej jedno zostało wykupione jako własnościowe. W mieszkaniu własnościowym właściciel płaci średnio 3, 05 zł za mkw, a w komunalnym – średnio 2, 69 zł za mkw.    
Podwyżka oznacza praktycznie dla najemcy mieszkania komunalnego o powierzchni ok. 50 mkw, a takich jest w Łomży najwięcej, że od września jego czynsz będzie wyższy o ponad 20 zł.

Mimo zbliżającej się od września podwyżki, Łomża nadal  pozostaje miastem, w którym stawka bazowa czynszu w mieszkaniach komunalnych należy do najniższych w regionie. Najwyższa obowiązuje w Białymstoku i wynosi aż 4, 11 zł za mkw. Prawie dwukrotnie mniejsza jest w Grajewie – 2, 20 zł/mkw i w Kolnie – 2, 10 zł/mkw. W Zambrowie wynosi 1, 80 zł/mkw, a w  Ostrołęce – 1, 78 zł/mkw.

W sierpniu trwa przyjmowanie wniosków o dodatki mieszkaniowe.
- W budżecie miasta Łomża na rok 2009 na dodatki mieszkaniowe dla całego publicznego zasobu mieszkaniowego Łomży (mieszkania komunalne, spółdzielcze, domki jednorodzinne itp.) zapisana jest kwota prawie 5,3 mln zł – informuje Łukasz Czech z biura prasowego magistratu. - W pierwszym półroczu na dodatki mieszkaniowe dla mieszkańców tylko lokali komunalnych (podlegających pod MPGKiM) wydatkowano w sumie 571 tys. zł.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę