Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 31 stycznia 2023 napisz DONOS@

Rozwój na kredyt...., czy kredyt na rozwój?

Miasto właśnie rozstrzygnęło przetargi na wyłonienia banków, które pożyczą nam niemal 38 mln zł. Jeszcze w sierpniu ma zostać rozstrzygnięty kolejny przetarg w którym poszukujemy banku, z którego pożyczymy dalsze 26 mln zł. Wielomilionowe kredyty mają pomóc sfinansować kilka dużych inwestycji, które już rozpoczęto, bądź niebawem zostaną rozpoczęte. Na większość z nich miasto dostało lub ma dostać dofinansowanie ze środków unijnych. Zgodnie z planami zaciągnięte teraz zobowiązania będziemy spłacać do 2020 roku...

Tak wielkich kredytów miasto jeszcze nie zaciągało. Tylko w trzech ogłoszonych przetargach na wyłonienie kredytodawcy mamy pożyczyć niemal 65 mln zł. Ale – trzeba przyznać – że i tak wielkich inwestycji jeszcze Łomża nie realizowała...  Łączna ich wartość przekracza kwotę 170 mln zł. W tej grupie są m.in. kolejny etap modernizacji stadionu miejskiego (o wartości zadania 22 mln 828 tys  320 zł), budowa miejskiej pływalni przy PG nr 1 (o wartości 35 mln 204 tys 33 zł) czy usprawnienie drogowych połączeń – czytaj przebudowa głównych ulic - o łącznej wartości ponad  51 mln zł na które miasto dostało dofinansowanie w ramach tzw. listy projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

W piątek ratusz poinformował o rozstrzygnięciu dwóch przetargów. Pierwszy z nich dotyczył  udzielenia długoterminowych kredytów inwestycyjnych w łącznej kwocie 28 565 150 zł. Za pozyskane pieniądze mają być dofinansowane wkłady miasta w realizację trzech projektu: modernizacja i adaptacja zabytkowego budynku Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży, modernizacja stadionu Miejskiego w Łomży II etap i budowa miejskiej pływalni w Łomży. Przetarg na udzielenie nam tych kredytów wygrał Bank Gospodarstwa Krajowego.
Drugi z rozstrzygniętych przetargów  dotyczył  udzielenia długoterminowych kredytów inwestycyjnych w łącznej kwocie 9 191 626 zł i także składał się z trzech części, przy czym główną najważniejszym z nich jest kredyt długoterminowy w kwocie 7 171 626 PLN z przeznaczeniem na finansowanie zadań inwestycyjnych o łącznej wartości 10 791 400 PLN, związanych z budową, rozbudową i modernizacją dróg. Ten n przetarg – we wszystkich trzech częściach – wygrał BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A.

W trzecim, jeszcze nie rozstrzygniętym, przetargu poszukujemy banku, który udzieli nam długoterminowych kredytów inwestycyjnych w kwocie 26 129 875 PLN. Za te pieniądze mają być dofinansowane dwa zadania: usprawnienie drogowych połączeń o łącznej wartości niemal 51,5 mln zł oraz rozbudowa i modernizacja systemu transportowego miasta Łomża i okolic II etap o łącznej wartości 37,7 mln zł

Jedynym kryterium przyjętym przez samorząd do rozstrzygnięcia przetargów była cena. Niestety na stronie BIP, na której opublikowano informacje o wynikach dwóch pierwszych, nie podano ile zaciągnięcie tych kredytów będzie nas kosztowało. Z zamówień przetargowych wiadomo natomiast, że kredyty (także z tego trzeciego przetargu, którego rozstrzygnięcie przesunięto na 24 sierpnia) mamy spłacać do 2020 roku. Przez kolejne 10 lat z tytułu zadłużenia (bez odsetek) oddawać my od 4 do nawet ponad 7 mln zł rocznie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę