Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Olbrzymi spadek Łomży w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”

Poznań, Sopot, Gdańsk i Wrocław – to – zdaniem „Rzeczpospolitej” - najlepsze miasta na prawach powiatu w Polsce. Z tegorocznej edycji rankingu samorządów, która opiera się na danych uzyskiwanych w 2008 roku, wynika, że zanotowaliśmy ogromny spadek. Przed rokiem byliśmy na 25 pozycji, a teraz Łomża zajęła dopiero 44 miejsce. Najgorzej wypadliśmy w pozyskaniu środków unijnych, oraz w liczbie nowych podmiotów gospodarczych.

Ranking samorządów „Rzeczpospolita” opublikowała w lipcu. Powstał on w oparciu o dane uzyskiwane przez samorządy w 2008 roku. Twórcy rankingu porównali m.in. dochody własne gminy, pozyskane środki unijne, nakłady na gospodarkę mieszkaniową w przeliczeniu na osobę i nowe podmioty gospodarcze powstałe w minionym roku. Jeszcze w opublikowanym rok temu rankingu Łomża była w połowie stawki. Niestety 2008 rok okazało się dla nas znacznie gorszy, albo dużo lepszy dla „konkurentów”, bo spadliśmy na 44 miejsce (na 50 ocenianych).
Najgorzej Łomża wypadła w pozyskaniu środków unijnych, oraz w nowych podmiotach gospodarczych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Łomża w ubiegłym roku pozyskała tylko 8 zł ze środków unijnych, podczas gdy najlepsze miasta nawet ponad 600 zł. W ubiegłym roku w Łomży – na tysiąc mieszkańców - zarejestrowano tylko 3,79 nowych podmiotów gospodarczych. Najbliżej nas w tej kategorii były Żory, gdzie wskaźnik ten jest o 2 punkty wyższy. (Szczegóły rankingu w załączniku)

Niestety wcale nie lepiej jest w regionie. Z województwa podlaskiego najlepiej wypadała gmina Grajewo, która wśród gmin wiejskich zajęła 28 miejsce (w setce nie było żadnej innej z regionu). Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w setce załapały się tylko Choroszcz (46 miejsce) i Drohiczyn (93.)

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę