Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

„Pamiętajcie o swoich dzieciach!” - apeluje do rolników Okręgowy Inspektor Pracy

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

W roku 2008 w gospodarstwach rolnych na terenie województwa podlaskiego odnotowano ponad 50 wypadków, w których musiało interweniować pogotowie. Trzy z nich skończyły się śmiercią poszkodowanych, a kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było siedmioro dzieci, w tym jedno zginęło – przypomina Dariusz Siwczyński, Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku, który przed żniwami w specjalnym liście otwartym apeluje do rolników o ostrożność i rozwagę.

Jak podaje Dariusz Siwczyński przyczyną ponad połowy ubiegłorocznych wypadków było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy, błotniki, stopnie wejściowe, czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów. Drugą przyczyną powodującą urazy palców, dłoni i całych rąk było usuwanie awarii, zapchań, czy regulacja włączonych maszyn, szczególnie pras rolujących.
Okręgowy Inspektor Pracy apeluje do rolników aby w okresie żniw pamiętali o swoich dzieciach.
- Szczególną opieką należy otoczyć dzieci i młodzież do lat 15 - czytamy w liście Dariusza Siwczyńskiego. - Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w Państwa gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne. Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągnika i innych maszyn rolniczych, np. kombajnu, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy. Państwa dzieci jeszcze napracują się w swoim życiu – podkreśla.

Okręgowy Inspektor Pracy zapowiada, że w lipcu i sierpniu pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzą gospodarstwa rolne w całym regionie.
- Proszę ich się nie obawiać, bo przychodzą do państwa jako doradcy mający za zadanie pomóc, doradzić i pokazać jak można poprawić bezpieczeństwo pracy w Państwa gospodarstwie – tłumaczy Siwczyński, który jednocześnie zapraszam rolników do udziału w konkursie „Żniwa mogą być bezpieczne”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę