Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Potrzebna A RH+ i O RH+

A RH+ i O RH+ - to grupy krwi, których najbardziej brakuje w łomżyńskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Zapasy krwi się kurczą, a centrum ponawia apel do dawców. Od przyszłego poniedziałku znów rozpoczyna akcję zbiórki krwi w ambulansie. Ekipa centrum ponownie odwiedzi miasta byłego województwa łomżyńskiego, w których na początku czerwca zebrała ponad 100 litrów krwi.

Krwi brakuje w Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku i w całej Polsce. O pomoc proszą stacje regionalne z całego kraju. Przed wakacjami potrzebne były zwłaszcza grupy minusowe, teraz najwięcej niedoborów notowanych jest w grupach ARH + i ORH +. - Zdarza się, że operację w szpitalu trzeba przełożyć, bo nie ma danej grupy krwi, ale panujemy nad sytuacją – uspokaja  kierownik łomżyńskiego oddziału RCKiK w Białymstoku, Anna Ogrodnik-Wycik. Krwi brakuje, bo w ostatnim czasie w regionie doszło do kilku poważnych wypadków drogowych, poza tym do Centrum przychodzi dziennie o połowę dawców mniej (ok. 10 osób) niż w roku szkolnym. To pozwala zabezpieczyć tylko podstawowe potrzeby łomżyńskiego punktu, w którym w krew zaopatrują się szpitale w Łomży, Kolnie, Zambrowie, Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem. W sytuacjach krytycznych część dawców wzywana jest telefoniczne. - Zapraszamy ludzi, żeby oddali krew, tłumaczymy, że trzeba odbudować grupę, której brakuje w lodówkach – tłumaczy Anna Ogrodnik-Wycik.

Dlatego po 8 tygodniach od ostatniej wyjazdowej akcji rusza kolejna, tym razem wakacyjna, w której wziąć mogą zarówno stali jak i nowi dawcy. Od poniedziałku (27 lipca) do soboty (1 sierpnia) ambulans będzie odwiedzał miasta regionu, kolejno: Grajewo, Czyżew, Łomżę, Zambrów, Kolno i Ciechanowiec. Dawców o swoich wyjazdowych dyżurach oddział Centrum Krwiodawstwa powiadomił już listownie, na ulicach miast pojawiły się plakaty zachęcające do udziału zbiórce. Anna Ogrodnik-Wycik czeka na nowych dawców. Zapewnia, że pobrania krwi nie ma się co bać.
- To tylko lekkie ukłucie, a po oddaniu krwi uczucie prawdziwego spełnienia – mówi kierownik oddziału. Jeszcze przed letnią akcją ambulansu w niedzielę 26 lipca ekipa z łomżyńskiej placówki pojedzie do Kolna, do parafii św. Anny. Odbędzie się tam festyn parafialny, przy okazji będzie  można  oddać krew od godz. 13 do 18 w pomieszczeniach przy kościele.

Przypomnijmy, obfity w krew był czerwiec. Akcja ambulansu (1-6 czerwca) zgromadziła 225 dawców, którzy oddali ponad 100 l krwi (rekordowy był Zambrów – tam krew oddało 58 osób).
Ekipa Centrum Krwiodawstwa odwiedziła też łomżyńskie szkoły oraz strażaków, najbardziej ofiarni byli ochotnicy z Kuzi. Łącznie w czerwcu udało się zebrać w regionie ponad 200 l krwi, ale zapasy topnieją... Już w lipcu pracownicy łomżyńskiego oddziału RCKiK w Białymstoku pobierali krew w Zakładach Mięsnych z Czyżewie, byli u strażaków w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Nowogrodzie.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę