Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W podlaskim najdroższe mleko, najtańsza kukurydza

Podlascy rolnicy w czerwcu zarobili tylko na mleku. Wszystkie inne produkty rolne, w porównaniu do średniej krajowej, miały niższą cenę, zarówno w skupie, jak i targowisku. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu w województwie podlaskim cena kukurydzy w skupie była najniższa w kraju i wynosiła ok. 500 zł za tonę. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem ceny skupu ziemniaków są wyższe prawie o połowę, to i tak 556 zł za tonę w naszym regionie jest niższe o 60 zł niż średnia w kraju.

Znacznie spadły w porównaniu z ubiegłym rokiem ceny pszenicy i żyta w skupie i na targowiskach. W czerwcu za tonę pszenicy rolnicy otrzymali ok. 520 zł, za żyto ok. 380 zł, a za jęczmień 440 zł. Wszystkie ceny były poniżej średniej krajowej. Rolnikom bardziej opłacałoby się wybrać do sąsiedniego woj. warmińsko-mazurskiego, niż sprzedawać zboże w naszym regionie.

Tendencję spadkową utrzymuje też cena mleka, chociaż rolnicy z województwa podlaskiego otrzymują za litr najwięcej w kraju, bo aż ponad 95 groszy, podczas gdy średnia w czerwcu wyniosła około 86 groszy za litr.

W ubiegłym miesiącu ceny targowiskowe bydła i prosiąt były najwyższe od trzech lat. Rolnicy z podlaskiego tego nie odczuli, ponieważ skup żywca był poniżej średniej krajowej (4,71 zł za kg bydła, 4,88 zł za kg trzody chlewnej i 3,77 za kg drobiu).

GUS wyliczył, że w porównaniu do końca ubiegłego roku wskaźnik cen skupu podstawowych produktów rolnych wzrósł o 0,7 procent, jednak rolnicy ze względu na inflację wzrostu nie odczuli.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę