Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżanin w japońskiej rakiecie kosmicznej

Główne zdjęcie
Łukasz Truszkowski

Z Łomży do Tokio nie jest tak daleko. Wystarczy 13-godzinny lot z Warszawy przez Wiedeń i... już się jest w stolicy Japonii. Przed wylotem trzy lata wcześniej warto solidnie poduczyć się biologii i w finale zakwalifikować do polskiej reprezentacji w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która w tym roku odbywała się od 12 do 19 lipca w Tsukuba. Jakieś 200 km od Tokio, zaledwie trzy kwadranse ekspresem. Łukasz Truszkowski, tegoroczny maturzysta renomowanego I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zdobył się na ten wyczyn i... przywiózł w nagrodę brązowy medal olimpijski!

- Brązowy medal zdobyłem ja i drugoklasista Michał Banacki, a maturzysta Tomasz Klaus zdobył medal srebrny – dodaje skromnie Łukasz Truszkowski. - Mam nadzieję, że nie złamiemy ustawy o ochronie danych osobowych, gratulując także moim kolegom.
Czterej polscy licealiści zamieszkali razem na antypodach: maturzyści Tomasz Klaus z Brzeska k. Krakowa i Paweł Stępniewski ze Słupska oraz drugoklasista Michał Banacki z Gdyni. Znaleźli się w elitarnym gronie 221 młodych biologów z 56 krajów ze wszystkich kontynentów. Co tam robili, walcząc intelektualnie o medale?
- Nasze zmagania olimpijskie zaczęły się 14 lipca – wspomina na gorąco po powrocie do Łomży Łukasz. - Mieliśmy do dyspozycji cztery laboratoria: z genetyki, cytologii, anatomii roślin i zwierząt oraz biochemii, zaś w każdym na podstawie doświadczeń należało wykonać dużo różnych poleceń w ciągu zaledwie półtorej godziny. Potem była dwuczęściowa, złożona z ponad stu pytań testowych część teoretyczna.
W międzyczasie, gdy utytułowani profesorowie biologii z międzynarodowej komisji głowili się, komu i z jakiego kruszcu przyznać medale, przyszli laureaci zwiedzali Kraj Kwitnącej Wiśni.
- Gospodarze zorganizowali nam wycieczkę, między innymi, do parku Nicco – opowiada brązowy medalista. - To nie jest park w naszym europejskim znaczeniu, tylko wpisany na listę światowych zabytków wielki kompleks świątyń buddyjskich. Bardzo piękny! Podziwialiśmy też góry i japońskie wodospady! Przepiękne!!!
Jako że Polska wciąż ma szansę zostać drugą Japonią, a wszyscy wszak wiemy, że to Pan Twardowski był pierwszym człowiekiem na Księżycu, nasi olimpijczycy nie mogli pominąć japońskiego centrum badań kosmicznych. Więc Łukasz poprawia powyższy tytuł tekstu niżej podpisanego, że sam zasiadł „nie w rakiecie kosmicznej, tylko w jej wiernym modelu”. Cóż, wypada nam tylko – z zazdrością? - uwierzyć...
Jednak wcale nie z Księżyca wziętym faktem pozostaje zaszczytny brązowy medal w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej Łukasza Truszkowskiego z Łomży, zdobyty w Tsukuba, zbudowanym niemal od podstaw na potrzeby światowej wystawy EXPO w Japonii. Co ów zaszczytny laur przyniósł łomżyniakowi?
- Na pewno nie indeks akademicki, bo ten wygrałem już wcześniej w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Biologicznej – uśmiecha się przyszły student biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Olimpiada w Japonii to prestiż!
Ale po chwili zastanowienia dodaje, że to również duma i satysfakcja rodziców i szkoły, w której jego wychowawczyni Ewa Urbańska uczyła go biologii. Tak ciekawie, że wówczas narodziła się w nim przyrodnicza pasja, której nie przeczuwał jeszcze w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży.
- Pani profesor Urbańska bardzo mi pomogła, ponieważ zgromadziła i udostępniła mi niezwykle przydatne materiały – mówi z wdzięcznością  jej wychowanek. - To ona porozmawiała z panem dyrektorem Jerzym Łubą, bym mógł uczestniczyć w pożytecznych praktykach, które odbyłem w zakładzie weterynarii w Łomzy. Oprócz tego, uczestniczyłem w warsztatach zorganizowanych przez Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej.
Nasz łomżyński laureat trochę narzekał, że „w Japonii klimat mało znośny, gorąco i wilgotno, ale Japończycy – przemili ludzie!”. To prawie tak jak my Polacy, prawda...?

Tekst: Mirosław R. Derewońko
Fot.: archiwum Łukasza Truszkowskiego


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę