Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Kryzys pokrzyżuje plany?

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Zabytkowy budynek przy Alei Legionów 9 w Łomży, czyli dawna siedziba Zespołu Szkół Drzewnych, czeka na nowego właściciela. Zgodnie z planami budynek, po wyprowadzeniu z niego uczniów, miał zostać przekazany Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży na siedzibę tej instytucji. Władze miasta z przeniesieniem uczniów walczyły ponad półtora roku, a udało się dopiero teraz... Niestety w międzyczasie Komisja straciła pieniądze jakie na przejęcie budynku miała, a bez gotówki do przejęcia nie dojdzie. W ubiegłym tygodniu prezydent Łomży napisał list do dyrektora OKE z pytaniem, kiedy budynek przejmuje, a w tym tygodniu ten wysłał list do ministerstwa edukacji z pytaniem, czy może...

W ubiegłym roku łomżyńska OKE na przejęcie budynku miała 1,2 mln zł. W tym roku teoretycznie ma 600 tys zł, ale zgodnie z poleceniem ministerstwa w ramach I etapu oszczędności pieniędzy tych nie można ruszać. Wykorzystując list prezydenta Jerzego Brzezińskiego dyrektor OKE Waldemar Kurpierwski wysłał zapytanie do ministerstwa edukacji, czy zablokowane pieniądze będzie mógł wykorzystać. Jak podkreśla wystarczyłoby to na opracowanie dokumentacji remontu zabytkowego budynku, ale ich uruchomienie oznaczałyby zgodę rządu na przejęcie przez OKE nieruchomości i gwarantowało finansowanie remontu. Sęk w tym, że kryzys z budżetówce jest coraz większy, a minister finansów coraz bardziej każe zaciskać pasa. Tymczasem z przedstawionego w ministerstwie edukacji planu finansowego dotyczącego remontu wynika, że na ten cel, w ciągu dwóch najbliższych lat, trzeba przeznaczyć 5 mln zł.
Kurpiewski zapewnia, że gdyby tylko otrzymał z ministerstwa zgodę na wykorzystanie owych 600 tys zł, umowę notarialną dotyczącą przejęcia budynku podpisałby z prezydentem Łomży w ciągu jednego dnia. Gorzej gdy tej zgody nie będzie...

Przypomnijmy, że formalnie budynek przy Alei Legionów 9 nie jest już własnością miasta, lecz Skarbu Państwa. W ramach wymiany z wojewodą Łomża otrzymała za niego prawa własności do ponad 30 hektarów działek znajdujących się na ternie miasta.    

Budynek „po drzewnej”  wzniesiono w 1905 r. jako Dom Ludowy. W okresie międzywojennym, w latach 1922-1924 został rozbudowany i znalazła w nim siedzibę (powstała w 1919 r.) Szkoła Miernicza do której tradycji nawiązywała mieszcząca się w nim do 19 czerwca szkoła.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę