Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

„Za bogaci” na zasiłki

O 1,5 tys. zmniejszyła się liczba rodzin, pobierających w Łomży świadczenia rodzinne. W ubiegłym okresie zasiłkowym było ich 5 tys., teraz zasiłki rodzinne i dodatki do nich pobiera nieco ponad 3 tys. 900 rodzin. - Świadczeniobiorców ubyło, bo nie mieszczą się w wymaganych progach dochodowych – wyjaśnia Janina Picewicz-Znosko, kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Urzędu Miejskiego w Łomży. Co roku wzrasta minimalne wynagrodzenie, tymczasem kryteria dochodowe do zasiłków zmieniają się co 3 lata...

Aby uzyskać prawo do pobierania zasiłku rodzinnego na dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 504 zł netto. Te kryteria spełniało w ubiegłym okresie zasiłkowym (2007/2008) 5 tys. łomżyńskich rodzin. Wiele z nich teraz mimo złożonych wniosków (rok zasiłkowy 2008/2009) musiało odejść z kwitkiem. Biuro Świadczeń Rodzinnych wydało aż 1,5 tys. decyzji odmownych. Powód? - nawet nieznaczne przekroczenie dochodu. Janina Picewicz-Znosko jako przykład podaje trzyosobową rodzinę, w której obydwoje rodzice zarabiają „najniższą krajową” (1276 zł brutto).
– Taka rodzina nie kwalifikuje się już do otrzymania zasiłku rodzinnego – mówi dodajac jednocześnie że wcale nie oznacza to jednak, że takiej rodzinie żyje się lepiej. – Nie sądzę, że bieda w mieście się zmniejszyła - podkreśla kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych i wskazuje na długie kolejki przed magazynami Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, gdzie wydawana jest żywność. Na rynku pracy sytuacja jest trudna, część osób pracujących do tej pory dorywczo teraz nie może znaleźć pracy, najtrudniej jest ludziom bez kwalifikacji.
- Wiele rodzin, które minimalnie przekraczają próg dochodowy, również żyje w tzw. niedostatku. Wystarczy, że w rodzinie wystąpi choroba, jakaś niezaradność życiowa – mówi Picewicz-Znosko.

Rodziny, którym wzrosło wynagrodzenie, a korzystały już ze świadczeń, mogą nadal pobierać zasiłek rodzinny pod warunkiem, że nie przekroczyły dozwolonego kryterium dochodowego o 48 zł (czyli maksymalnie mogli mieć 552 zł na osobę w rodzinie). Jeżeli jednak rodzina przekroczyła ten próg jeszcze o dodatkową złotówkę – zasiłek straciła. Inaczej jest w przypadku osób, które po raz pierwszy składały wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego – ich próg dochodowy musiał zmieścić się w 504 zł netto na osobę. Teraz będzie podobnie. Przy czym nowy okres zasiłkowy (2009/2010) rozpocznie się w listopadzie i potrwa do końca października przyszłego roku (do tej pory trwał od września do sierpnia). Oznacza to, że wnioski świadczeniobiorcy powinni składać dopiero od 1 września (a nie jak do tej pory w wakacje). W okresie wakacyjnym pracownicy Biura Świadczeń Rodzinnych czekają zaś na wnioski ubiegających się o przyznanie dodatku na rozpoczęcie roku szkolnego– wtedy jednorazowe świadczenie (100 zł) dostaną we wrześniu.

Jeszcze w tym roku (zgodnie z zapisami ustawy co 3 lata) powinno zmienić się kryterium dochodowe i wysokość świadczeń. Tymczasem projekt przewiduje, że ewentualnie wzrośnie tylko wysokość poszczególnych zasiłków, ale kryterium dochodowe pozostanie na tym samym poziomie – mówi Janina Picewicz-Znosko i dodaje, że informacja, czy tak się faktycznie stanie, powinna być znana w połowie sierpnia.

Kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych UM  w Łomży radzi, aby dokładnie czytać umowy na wypłatę zasiłków. Są w nich adnotacje, że w przypadku poprawy sytuacji materialnej (lub pobierania zasiłku rodzinnego za granicą), należy niezwłocznie ten fakt zgłosić. Rodziny, które tego nie zrobiły, muszą oddać nienależnie pobrane świadczenia. Kilka łomżyńskich rodzin (najczęściej z powodu równoczesnego pobierania zasiłków zagranicą i w Polsce) musi zwrócić od 1 tys. do 3,5 tys. zł.

as

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę