Wysoka poprzeczka w II i I LO, wolne miejsca w technikach i zawodówkach
140 punktów musiał mieć minimalnie absolwent gimnazjum, aby dostać się na listę przyjętych do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży. Szkoła, podobnie jak inne placówki ponadgimnazjalne, ogłosiła wyniki naboru w czwartkowe popołudnie. Na liście II LO widnieje 179 nazwisk osób, które pozytywnie przeszły procedurę kwalifikacyjną (a starało się ok. 333). Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie te osoby wskazały II LO jako pierwszą szkołę, w której chcą się uczyć, stąd jest niemal pewne, iż wszyscy wybrani w szkole pozostaną. Nieznacznie niżej poprzeczkę ustawiło dla kandydatów I LO w Łomży. Aby dostać się na listę przyjętych trzeba było uzyskać minimum 138 punktów. Takich osób było 187 (na ok. 239 starających się o przyjęcie). Aby znaleźć się na listach III LO wystarczyło mieć już 113 punktów. Szkoła przyjęła na razie 227 osób (na ok. 250 które złożyły podania).
Sporym zainteresowaniem cieszył się profil policyjny IV Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Chętnych było tak wielu, że dyrekcja postanowiła utworzyć 2 takie klasy. Aby dostać się do IV LO wystarczyło zdobyć nieco ponad 70 punktów.
Punkty dla kandydatów do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych zostały wyliczone na podstawie ocen na świadectwie, wyników egzaminu gimnazjalnego i sukcesów odniesionych podczas m.in. olimpiad i konkursów przedmiotowych. Do poniedziałku 29 czerwca do godz. 15.00 uczniowie muszą dostarczyć do szkół oryginały świadectw i wyników egzaminu gimnazjalnego. Dzień później (30 czerwca) szkoły ogłoszą listy wolnych miejsc, a 1 i 2 lipca będzie prowadzony nabór uzupełniający. W czwartek za tydzień o godz. 15.00 będą ogłoszone ostateczne listy przyjętych.
Jeśli któremuś z absolwentów gimnazjów nie udało się dostać do żadnej z trzech wskazanych wcześniej klas, będzie musiał wybierać w tym co pozostało. A wolne miejsca są jeszcze w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych a także w IV Liceum Ogólnokształcącym (10 miejsc). Na uczniów czeka Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży na kierunkach: technik architektury krajobrazu (10 miejsc), technik agrobiznesu (10), technik weterynarii (9), a także technik żywienia i gospodarstwa domowego (4) i technik technologii żywności (1 miejsce).
Technikum nr 9 przy Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych ma jeszcze 13 wolnych miejsc. Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących i tamtejsze Technikum nr 5 czeka na przyszłych techników teleinformatyków (12), pojedyncze osoby mają szansę na naukę na kierunkach technik mechatronik (2) i elektronik (1). ZSZ nr 5 może jeszcze przyjąć na elektromechanikę (18) i mechanikę pojazdów samochodowych (6). Jeszcze 20 osób może zostać przyjętych do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 – do technikum, ZSZ oraz IV LO. Kilka osób ma szansę na naukę w Technikum nr 6 działającym w ramach Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Cała klasa (30 miejsc) czeka na chętnych do nauki w technikum ZDZ w Łomży.
Najwięcej uczniów może jeszcze przyjąć Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży – przyjmuje do technikum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Liceum Ogólnokształcącego (do LO póki co nikt się nie zgłosił - do zapełnienia są dwie całe klasy po 25 osób każda).
as