Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Bobrów i strat przez nie wyrządzanych coraz więcej...

Ponad 850 tys zł jako odszkodowania za straty spowodowane przez bobry wypłaciła w tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku. Choć nie minęła jeszcze połowa roku pieniądze na wypłaty już się kończą. „Za dwa tygodnie pieniędzy już nie będzie” - poinformowała dziennikarzy PAP Beata Bezubik wicedyrektor RDOŚ.

W północno-wschodniej Polsce, będących pod częściową ochroną bobrów, jest najwięcej. Ich populacja szacowana jest na około 15 tys. Powodują one coraz więcej szkód. Budowane przez nie tamy przyczyniają się do zalewania pól i łąk, bobry niszczą także drzewostan. W tym roku rolnicy złożyli już około 650 wniosków domagając się wypłaty odszkodowania za straty wyrządzone przez te zwierzęta. Tymczasem pieniądze na odszkodowania już się kończą. Jeśli Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie nie uruchomi specjalnych rezerw nowe wnioski za „bobrowe” szkody, mimo że wpłyną w tym roku, będą miały szanse na realizację dopiero w nowym roku budżetowym.

Przyrodnicy odkreślają, że bobry to nie tylko „szkodniki”. Zwierzęta te przyczyniają się do odtwarzania pierwotnych stosunków wodnych w środowisku. Dodajmy tylko, że jeszcze niespełna 50 lat temu w całej Polsce żyło mniej niż 300 bobrów. Odbudowa ich populacji w Polsce jest niewątpliwym sukcesem. Dziś bobry występują na terenie niemal całego kraju.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę