Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Spór o rocznicowe obchody wybuchu wojny

6 września świętować mamy 70 rocznicę wybuchu II wojny Światowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że powstały dwa komitety organizacyjne w dwóch różnych miejscach. Pierwszy działa w Białymstoku i chce organizować uroczystości w Wiźnie, drugi działa w Wiźnie i chce organizować uroczystość na Strękowej Górze.

Organizatorem uroczystości w Wiźnie jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. W honorowym komitecie obchodów zasiedli posłowie PO, wojewoda, marszałek, biskupi i samorządowcy. Wszystko pod patronatem Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na Uchodźctwie. W ramach uroczystości zaplanowano apel poległych, otwarcie muzeum oraz piknik historyczny - mówi członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

Tego samego dnia, praktycznie o tej samej porze uroczystości swoje organizuje wspólnie z sąsiednim samorządem - gminą Zawady - oraz z harcerzami, Stowarzyszenie Wizna 1939. Msza polowa, piknik historyczny i koncert mają odbyć się na Strękowej Górze. Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia chce zaprosić szwedzki zespół Sabaton, który znany jest w Polsce m.in. z piosenki sławiącej obrońców Wizny.

Obie strony nie potrafią na razie porozumieć się. Sprawa oparła się już o sejmik województwa. Dariusz Szymanowski napisał skargę do sejmiku na Jacka Piorunka zarzucając mu zastraszanie i szantaż. Członek zarządu województwa tłumaczy, że wszystko przez pieniądze, bo odmówił przekazania 300-tu tysięcy na koncert zespołu. "Suma przekracza nasze możliwości. Mamy ogromne problemy ze szpitalami czy przewozami regionalnymi" - mówi Piorunek.

Jacek Piorunek zapewnia, że z Wizną i Strękową Górą we wrześniu nie będzie tak jak z Gdańskiem i Krakowem w czerwcu już było. Wtedy premier z PO świętował 20-lecie obalenia komunizmu w Krakowie, a prezydent z PiS w Gdańsku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę