Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zalało... Wieczorem spadło 35 litrów wody na (każdy) metr kwadratowy Łomży

Główne zdjęcie
ul. Partyzantów, Łomża

Burze oraz silne wiatry, które wieczorem przeszły nad regionem dały się we znaki mieszkańcom. Nawałnice charakteryzowały przede wszystkim bardzo duże opady deszczu, czasami gradu i silny w porywach nawet do 90 km/h wiatr, który łamał gałęzie drzew. Łącznie tylko łomżyńscy strażacy podczas dwóch burz, które przeszły nad miastem, zanotowali 42 interwencje. W ogromnej większości było to wypompowywanie wody, która zalewała nie tylko piwnice i garaże, ale nawet położone niżej gospodarstwa. Jak informuje dyżurny Komendy Miejskiej PSP w Łomży najwięcej wezwań notowano w okolicach Wizny, Jedwabnego i w samej Łomży. Straty burzowe wstępnie oszacowano na ponad 83 tys zł. Na szczęście jak informują strażacy osób rannych i zabitych w wyniku burz nie odnotowano.

W Łomży przez ostatnią dobę strażacy odnotowali łącznie 47 zdarzeń. Był jeden wypadek, cztery roje owadów, 5 pożarów i 38 tzw. miejscowych zagrożeń, wśród których  5 to połamane drzewa.  Aż 42 z tej serii zdarzeń wydarzyły się po godzinie 18.00 gdy nad region nadciągnęły burze z obfitym opadem deszczu i silnym wiatrem. W ciągu kilku chwil widoczność spadła do kilkunastu metrów, a wiele dróg i ulic zamieniło się w rwące potoki. W Łomży w kilku miejscach woda wybiła do góry studzienkami kanalizacyjnymi, czasami wraz z przykrywającymi je ciężkimi żeliwnymi włazami.

Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku informuje, że w całym województwie odnotowano łącznie 187 interwencji, a straty spowodowane nawałnicą szacuje się na blisko 275 tys zł. Najwięcej interwencji, poza Łomżą odnotowano na terenie powiatów sokólskiego (43), białostockiego (40) i zambrowskiego (40 – straty 93 tys zł).
W wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych na terenie powiatu zambrowskiego doszło do uszkodzenia kilku szlaków komunikacyjnych W gminie Kołaki Kościelne rwąca woda zniszczyła mostek przejazdowy na drodze gminnej pomiędzy miejscowościami Łętowo Dąb - Głodowo Dąb. W gminie Rutki uszkodzony został mostek przejazdowy na drodze gminnej Pruszki Wielkie –Gronostaje. W gminie Zambrów  woda zerwała nawierzchnie drogi powiatowej Konopki Jałbrzyków Stok – Konopki Koziki.

W związku z burzami wieczorem prądu pozbawionych było nawet 7,5 tys. odbiorców. Część awarii udało się usunąć jeszcze wieczorem cześć nocą, ale wciąż blisko 1500 gospodarstw nie ma prądu. Najtrudniej jest w okolicach Wasilkowa i Studzianek oraz w okolicy Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy. Bez prądu jest też około 100 gospodarstw w Wiźnie i w Dobrzyniewie.

Foto: ul. Partyzantów, Łomża
Foto: Nadciągająca nawałnica
Foto: Nadciągająca nawałnica
Foto: Nadciągająca nawałnica
Foto: ul. 3Maja, Łomża
Foto: ul. Wojska Polskiego, Łomża
Foto: ul. Wojska Polskiego, Łomża
Foto: ul. Wojska Polskiego, Łomża, podniesiona przykrywa kanalizacyjna
Foto: ul. Partyzantów, Łomża
Foto: ul. Partyzantów, Łomża
Foto: ul. Wyzwolenia, Łomża
Foto: ul. Wyzwolenia, Łomża
Foto: ul. Szeroka, Łomża
Foto: ul. Wyzwolenia, Łomża
Foto: ul. Wyzwolenia, Łomża

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę