Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

„Modlitwa artystyczna” na wzgórzu Krzyża Świętego

Komżę Ojca Świętego Jana Pawła II podarował wspólnocie parafialnej Krzyża Świętego w Łomży kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski, przez niemal 40 lat sekretarz Papieża Polaka, przewodniczył sobotniemu nabożeństwu Słowa Bożego w świątyni wybudowanej jako wotum wdzięczności za 1000 lat chrześcijaństwa na Ziemi Łomżyńskiej. W homilii, nawiązując do słów Jana Pawła II wypowiedzianych do włoskiej młodzieży, kardynał Dziwisz do zebranych w „tworzącym się sanktuarium Krzyża Świętego” mówił: „jesteście stróżami poranka o świcie drugiego tysiąclecia wiary na tej ziemi. Od was zależy w jakim kształcie przekażecie znak wiary następnym pokoleniom”. W trakcie uroczystości, w której udział brali także biskupi obecni na odbywającym się w Łomży Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w kościele odbył się koncert Brunonowy, który kardynał Dziwisz nazwał „modlitwą artystyczną”.

- Wszyscy powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego sięgamy dziś pamięcią do wydarzeń sprzed 1000 lat, po co je wspominamy i przeżywamy na nowo, co mają nam do powiedzenia i w czym mogą pomóc - mówił w homilii kardynał Dziwisz wyjaśniając wiernym, że Kościół jest wspólnotą pamięci. - Spojrzenie wstecz, uzmysławia nam naszą odpowiedzialność za przekazywanie idei chrześcijaństwa następnym pokoleniom – dodawał.
Kardynał objaśniał co to znaczy być w dzisiejszych czasach „solą ziemi”
- To nie łatwe ale porywające zadanie(...) Nasza wierność Ewangelii powinna chronić nasze środowisko przed  uleganiem mocom ciemności, zła (…) i w dzisiejszych czasach liberalizmem moralnym.
Kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał też nieprzeciętnego ucznia Jezusa, a zarazem dobrego pasterza współczesnego kościoła - Jana Pawła II. Mówił o owocach jego pontyfikatu, które niedawno przypominaliśmy sobie w trzydziestą rocznicę Jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.
- Dziś wiemy, że Jego pontyfikat przyniósł błogosławione owoce dla całego świata.(...) Pontyfikat Jana Pawła II przyniósł naszej Ojczyźnie wolność i niepodległość – mówił hierarcha, podkreślając że pasją papieża był Jezus Chrystus. 

Kardynał Dziwisz kilkakrotnie nawiązywał także do pochodzącego z kościoła łomżyńskiego  arcybiskupa Józefa Michalika. Mówił, że był on „przyjacielem Jana Pawła II” i podziękował mu za „mądre, odważne prowadzenie naszego polskiego Kościoła i episkopatu”.

W trakcie nabożeństwa Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, oraz chóry ze szkół muzycznych z Zambrowa i Łomży, pod kierunkiem Piotra Dąbrowskiego, wykonały uroczysty koncert Brunonowy. W jego programie znalazły się utwory m.in. Mozarta, Bacha, Schuberta i Haendela oraz specjalnie skomponowany na te okoliczność przez Bogdana Szczepańskiego – kompozytora i muzyka Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży utwór o męczeńskiej śmierci św. Brunona.  Podczas koncertu zaśpiewali Anna Jeremus, Agnieszka Makówka, Paulina Talarska i Rafał Songan, a recytował ks. Tomasz Chludziński.

Na zakończenie kardynał Stanisław Dziwisz pobłogosławił obraz Jezusa Miłosiernego i wizerunki św. Faustyny i bł ks. Sopoćki, oraz popiersie Jana Pawła II, które mają się znaleźć wewnątrz nowej świątyni. Jako dar kardynał przekazał proboszczowi parafii ks. kan. Andrzejowi Godlewskiemu komżę Ojca Świętego Jana Pawła II.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę