Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Rodzina w centrum uwagi biskupów obradujących w Łomży

Główne zdjęcie
Abp Józef Michalik i bp Stanisław Stefanek

W sobotę zakończyły się w Łomży dwudniowe obrady Konferencji Episkopatu Polski. Podczas tego posiedzenia biskupi przyjęli dokument dotyczący małżeństwa i rodziny. - „Służyć prawdzie w małżeństwie i rodzinie” - to przewodnik po obowiązkach członków rodziny i poradnik pomagający rozwiązać problemy, z jakimi boryka się polska rodzina. To głos Kościoła do wszystkich, którzy są odpowiedzialni za rodzinę – mówił, współtwórca dokumentu, biskup łomżyński Stanisław Stefanek, były przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny.

Abp Józef Michalik
Abp Józef Michalik
Bp Stanisław Stefanek
Bp Stanisław Stefanek
Bp Stanisław Budzik, abp Józef Michalik,  bp Stanisław Stefanek, bp Jerzy Mazur.
Bp Stanisław Budzik, abp Józef Michalik, bp Stanisław Stefanek, bp Jerzy Mazur.
Bp Stanisław Budzik, abp Józef Michalik,  bp Stanisław Stefanek, bp Jerzy Mazur.
Bp Stanisław Budzik, abp Józef Michalik, bp Stanisław Stefanek, bp Jerzy Mazur.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej bp Stanisław Stefanek mówił, że dokument dotyczący rodziny  był dwukrotnie przedmiotem obrad KEP. W Łomży dokonano ostatecznej redakcji dokumentu  i przekazano go do publikacji po obróbce edytorskiej.
- Ten dokument jest napisany bardzo ciekawym językiem, podobnie jak ostatni list o rodzinie, który spotkał się z szerokim aplauzem wiernych – mówił arc. Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Opisując dokument bp Stanisław Stefanek podkreślał, że Kościół upomina się w nim, by podejść do małżeństwa „w sposób właściwy”, czyli definiujący małżeństwo jako powołane „z ustanowienia Bożego”, chce też w tym dokumencie wychodzić naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka. Jest także w nim mowa o roli i miejscu kapłanów w rodzinie, których posługa - jak mówił - „ma służyć prawdzie, uwrażliwiać na właściwe wymiary miłości i służyć sakramentalnemu uświęcaniu małżonków”.
W dokumencie Kościół odnosi się także do kwestii bioetycznych.  Jak zauważał biskup Stefanek płodność ludzka jest „naturalnym prawem człowieka”. Kościół sprzeciwia się zapłodnieniu in vitro i opowiada się za leczeniem niepłodności duże nadzieje wiążąc z rodzącym się działem medycyny jakim jest naprotechnologia.
- Drugi wielki dział, to jest społeczne podejście do małżeństw, które nie mogą rodzić, czyli adopcja we wszystkich jej wymiarach - mówił bp Stefanek.

Sekretarz KEP bp Stanisław Budzik pytany o złożony przez PiS projekt ustawy zakazującej zapłodnienia pozaustrojowego in vitro powiedział, że jest on zgodny ze stanowiskiem Kościoła, ale, w jego ocenie, ma małe szanse powodzenia.
Odnosząc się do tego pytania abp Józef Michalik przewodniczący KEP podkreślił, że biskupów i w Kościoła nie interesuje aspekt polityczny, czyli kto przedstawia projekt, lecz to czy jest on  zgodny z zasadami etyki katolickiej i prawa Bożego.
Biskup Stanisław Stefanek uzupełnił zaś, że w przyjętym dokumencie „Służyć prawdzie w małżeństwie i rodzinie” znalazły się zalecenia jak podczas głosowań w tej kwestii mają zachować się parlamentarzyści którzy są chrześcijanami.
- W stanowieniu prawa powinni kierować się prawem naturalnym i prawem Bożym – podkreślał bp Stefanek.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę