Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Biskupi rozpoczęli obrady w Łomży

Blisko 90 kardynałów, arcybiskupów i biskupów bierze udział w odbywającym się w Łomży 348. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie kościoła obradują w przystosowanej specjalnie na tę okoliczność sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego. Wchodząc na salę obrad ks. arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, mówił że 51-lat temu wkraczał do tego seminarium jako alumn i rozpoczynał formację kapłańską. Obrady Konferencji Episkopatu Polski w Łomży mają związek z ogólnokrajowymi obchodami 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa męczennika, który zgodnie z legendą wzniósł w Starej Łomży pierwszy na tych ziemiach kościół.

Jak podkreślał ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, na wstępie obrad arcybiskup Józef Michalik skierował do biskupów słowo w którym nawiązał do rozpoczynającego się dziś w Kościele Roku Kapłańskiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę zebranym hierarchom, na „badania przydatności kandydata do kapłaństwa”, nawiązując do jakże często powtarzanych przez Jana Pawła II słów „wypłyń na głębię” podkreślał, że „kapłaństwo winno być głębokie”, podkreślił związki kapłanów z papieżem Benedyktem XVI i uwypuklił rolę „kapłana jako wychowawcy – również społeczeństwa”.   

Podczas dwudniowych obrad biskupi zajmą się m.in. obrządkiem pogrzebowym w czasie gdy zamiast trumny z ciałem wiernego, w kościele jest urna ze skremowanymi jego prochami.
- To nie jest coś nowego w Kościele. Wiara w zmartwychwstanie jest ponad wszystko, ale chodzi o dostosowanie obrzędu pogrzebowego do tej, coraz popularniejszej, formy pochówków wiernych – mówi  rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Biskupi podczas obrad w Łomży mają także poruszać kwestie dotyczące katechezy i temat szkoleń dla porządkowych na pielgrzymkach. Przy czym jak wyjaśniał ks Kloch nie chodzi tu tylko o pielgrzymki sensu stricto, bo nowa instrukcja MSWiA dotyczy także procesji i m.in. konduktów pogrzebowych. Rzecznik Episkopatu zapowiedział także, że sprawa ta będzie przedmiotem obrad najbliższego spotkania Komisji wspólnej Episkopatu i rządu.

Jedną z pierwszych decyzji biskupów zgromadzonych w Łomży było powołanie ks. dra Jarosława Mrówczyńskiego, kapłan archidiecezji warszawskiej, na zastępcę sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisława Budzika.

Po zakończeniu pierwszego dnia obrad, biskupi wezmą udział we Mszy św. z okazji jubileuszu 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 w Katedrze Łomżyńskiej.

Dodajmy, że jest to już trzecie w Łomży posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski. Poprzednie miały miejsca w 1975r. i 1994r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę