Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Polscy biskupi zjeżdżają do Łomży...

O miejscu kapłana we współczesnym świecie mają dyskutować polscy biskupi, którzy w piątek i sobotę (19 i 20 czerwca) zbiorą się w Łomży. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zbiega się z początkiem Roku Kapłańskiego w Kościele, a w diecezji łomżyńskiej jest punktem kulminacyjnym uroczystości Roku św. Brunona z Kwerfurtu. Biskupi mają wziąć udział w diecezjalnych obchodach 1000-lecia śmierci Świętego, a w sobotnie popołudnie pojadą do Giżycka.

- Traktujemy to spotkanie plenarne biskupów nie tylko jako koordynacja pracy duszpasterskiej ze strony pasterzy Kościoła polskiego, ale jako dalszy ciąg misji ewangelizacyjnej św. Brunona – mówi bp łomżyński Stanisław Stefanek.  Pasterz łomżyński wspomina, że większe zjazdy biskupów na terenie Łomży notowane były kilkakrotnie. Pierwszy (w 1966 r.) odbył się z okazji 1000-lecia chrztu Polski. Biskupi wędrowali wówczas od diecezji do diecezji, w Łomży gościli za bp ś.p. Czesława Falkowskiego, nabożeństwu milenijnemu przewodniczył Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. W 1975 roku - za bp. Mikołaja Sasinowskiego - odbyło się pierwsze w mieście posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski. Okazją ku temu było 50-lecie Diecezji Łomżyńskiej. W 1991 roku biskupi byli w mieście w związku z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II. Wrócili tu trzy lata później, gdy po raz drugi w Łomży zebrali się na posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski. Wówczas - za bp Juliusza Paetza - Kościół Polski uczcił w Łomży 70-lecie kapłaństwa Prymasa Tysiąclecia kadynała Stefana Wyszyńskiego, który pochodził z Diecezji Łomżyńskiej.

Plenarne zebranie KEP w Łomży planowane było od 2 lat. - Trzeba było ustawiać się w kolejkę, bo zamówień na wyjazdową konferencję jest sporo, przecież każdy z biskupów chciałby u siebie gościć braci – przyznaje bp Stefanek. Łomży się udało z racji Roku św. Brunona, głównego patrona diecezji łomżyńskiej, ale wyjazdową wizytą biskupów diecezja musiała podzielić się z diecezją ełcką. – Łomża ma prawo do obchodów 1000-lecia męczeńskiej śmierci swojego głównego patrona, przypuszczamy, że był na naszym terenie, trafił do naszego grodziska w jakiejś łodzi na Narwi i tu zaczął wędrówkę misyjną – mówi bp Stefanek. Podkreśla, że podobne racje zgłasza Ełk. – Być  może miejsce śmierci św. Brunona bardziej należy do diecezji ełckiej niż naszej, ale historycy chyba nie dojdą w tej sprawie do jasnego poglądu – mówi hierarcha.

Część „roboczo-liturgicza” uroczystości odbędzie się w Łomży w piątek i sobotę, część „celebracyjno-końcowa” – w sobotnie popołudnie w Giżycku. W Łomży biskupi rozpoczną spotkanie w piątek 19 czerwca od porannej modlitwy. O godz. 11 rozpocznie się zebranie plenarne KEP, kolejne 2 sesje zaplanowano na sobotę 20 czerwca (od godz. 9 do 14). Głównym tematem spotkania plenarnego ma być – jak powiedział bp Stefanek - Rok Kapłaństwa, który Kościół rozpoczyna właśnie 19 czerwca (potrwa do 19 czerwca 2010 r.). - Potrzebna jest refleksja nad kapłaństwem, miejscem  kapłaństwa w życiu współczesnym, będziemy mówić o obowiązkach kapłanów – informuje pasterz łomżyński. Biskupi podczas obrad mają podjąć też bieżące problemy społeczne, m.in. wrócić do tematu opieki nad rodziną. Podczas posiedzenia KEP nie pojawi się temat św. Brunona, ale „obecny będzie jego duch i modlitwa przez jego wstawiennictwo”. - To spotkanie ma być podziękowaniem za jego misyjną działalność na naszym terenie i takie wyjście na przeciw współczesnym potrzebom, o którym możemy powiedzieć, że jesteśmy spadkobiercami brunonowego dziedzictwa – twierdzi bp Stefanek.

Posiedzenie plenarne KEP jest punktem kulminacyjnym obchodów Roku św. Brunona w diecezji łomżyńskiej. Bogata będzie też część liturgiczna. W piątek w katedrze wieczorną Mszę św. (o godz. 18) odprawi, jako legat papieski, Prymas Polski, kard. Józef Glemp, homilię ma wygłosić abp Józef Michalik. W Mszy wezmą udział uczestnicy Trzeciej Diecezjalnej Pielgrzymki Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Łomżyńskiej do Matki Bożej Pięknej Miłości (mają spotkać się o godz. 16 w auli Szkół Katolickich).

W sobotę, po zakończeniu prac konferencyjnych, biskupi podzielą się na 2 grupy – część pojedzie do Giżycka na spotkanie z młodzieżą, druga część (ponad 40 osób) ma zostać w Łomży na Koncercie Brunonowym w nowo wyświęconym Kościele Krzyża św.(zbudowanym jako wotum wdzięczności za 1000 lat chrześcijaństwa na ziemi łomżyńskiej). Koncert poprzedzi nabożeństwo pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który poświęci popiersie Jana Pawła II i obraz Jezusa Miłosiernego do nowego kościoła. Po modlitwie w świątyni wystąpi Łomżyńska Filharmonia Kameralna i zaproszeni goście.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszowych uroczystości w Łomży będzie niedzielna Msza św. na wzgórzu św. Wawrzyńca – w miejscu, gdzie miał zostać zbudowany pierwszy łomżyński kościół. Mszy przewodniczyć ma, związany z ziemią łomżyńską (pochodzący z parafii Piski) abp Tadeusz Gocłowski. Aby nawiązać do kościelnej tradycji, Msza zostanie odprawiona po łacinie. Tę część uroczystości przygotowali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Diecezja łomżyńska, w ramach obchodów Roku św. Brunona, zachęca wiernych do uczczenia daty 12 lipca – kalendarzowego dnia św. Brunona. Wówczas w każdej parafii – zgodnie z poleceniem bp łomżyńskiego – ma zostać zorganizowany Dzień Brunonowy. Główne uroczystości liturgiczne przeniosą się do parafii św. Brunona w Łomży. Bp Stanisław Stefanek – oprócz części celebracyjnej – zapowiada także kontynuację wydawnictw katolickich w diecezji łomżyńskiej oraz przygotowanie rekolekcji misji w każdej parafii. - Będziemy wracać w różnych wymiarach do postaci św. Brunona, a ściślej do faktu, że my przyjęliśmy chrzest św. i z tego sakramentu wynikają określone owoce i skutki dla nas – powiedział hierarcha. To „pogłębione studium własnej chrześcijańskiej postawy” ma być  kontynuacją obchodów Roku św. Brunona.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę