Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Łosie nie do odstrzału

Główne zdjęcie
W wypadku z 8 czerwca w okolicach Górek Sypniewo zginął także łosi - łopatacz.

Ubiegłotygodniowy śmiertelny wypadek (zginął 46-letni pasażer auta, kierowca 29 lat trafił do szpitala) spowodowany przez łosia, który wbiegł na drogę nr 61 między Łomżą i Stawiskami, sprawił, że dyskutuje się nad zasadnością wznowienia odstrzałów tych zwierząt. Chcą tego niektórzy leśnicy argumentując, że łosi jest za dużo i powodują wiele szkód w uprawach młodego lasu. Przeciwnego zdania jest Biebrzański Park Narodowy. Zastępca dyrektora Parku Andrzej Grygoruk powiedział PAP że przetrzebiona przed laty populacja łosi, dopiero odbudowuje się genetycznie, tzn. zaczynają się pojawiać silne osobniki, których nie widziano od dawna. Chodzi o tzw. łopatacze, czyli samce z pięknym porożem w kształcie otwartej dłoni.

Dyrektor przyznaje, że w ubiegłotygodniowym śmiertelnym wypadku, choć miał on miejsce poza parkiem, mógł uczestniczyć łoś pochodzić znad Biebrzy. W okolicach Górki Sypniewo, gdzie doszło do zderzenia, wiedzie bowiem tzw. korytarz ekologiczny w kierunku Puszczy Piskiej, gdzie te ssaki chętnie migrują. 

Dodajmy, że z ostatniego liczenia łosi wynika, że może ich być nad Biebrzą między 600 a 700 sztuk. Na 600 sztuk wskazują dane uzyskane dzięki metodzie pędzenia zwierząt. Na to, że jest ich nawet 700 wskazuje natomiast fakt, że w czasie gdy liczono łosie, wiele z nich przebywało w lasach poza parkiem narodowym.

Biebrzański Park Narodowy jest polską ostoją łosia. Powołany 16 lat temu park ma powierzchnię blisko 60 tys. ha i jest największym obszarem chronionym w Polsce. Chroni cenne obszary bagienne i rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, np. bataliona i wodniczkę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę