Ruszają egzaminy zawodowe
Prawie 9 tys 400 w podlaskich absolwentów rozpoczyna egzamin zawodowy. W Łomży do egzaminu (w 34 zawodach) podejść ma ponad 1000 osób, które ukończyły jeden z trzech typów szkół: szkołę zawodową, technikum lub szkołę policealną. Wśród nich najwięcej jest przyszłych kucharzy małej gastronomii, mechaników pojazdów samochodowych, fryzjerów oraz techników weterynarii. Zewnętrzny egzamin zawodowy już po raz 6 przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.
Najwięcej osób – bo 870 – podejść ma do egzaminu w łomżyńskich technikach i szkołach policealnych. To liczba zgłoszonych do etapu praktycznego egzaminu, o prawie 100 mniej zamierza zdawać część pisemną egzaminu. Skąd taka różnica? Kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Andrzej Kuczyński wyjaśnia, że absolwenci techników gorzej radzą sobie z etapem praktycznym, lepiej zdają etap pisemny, dlatego część z nich w tym roku poprawia niezaliczone wcześniej podejście do etapu praktycznego. Odwrotnie jest wśród absolwentów szkół zawodowych – ci częściej zdają etap praktyczny, a gorzej radzą sobie z etapem pisemnym, dlatego większa grupa ponownie przystąpi do etapu pisemnego - tłumaczy Kuczyński.
Egzamin zawodowy po zasadniczej szkole zawodowej zdawać ma w Łomży 156 absolwentów - tylu zgłosiło się do etapu pisemnego, o 9 mniej ma zdawać etap praktyczny egzaminu. Wśród zgłoszeń dominują zawody: kucharz małej gastronomii (33 zdających), mechanik pojazdów samochodowych (34), fryzjer (31), sprzedawca (16). Do egzaminu
w zawodzie piekarz i rzeźnik-wędliniarz zgłosiły się ze szkół łomżyńskich tylko pojedyncze osoby. W technikach i szkołach policealnych dominują przyszli technicy weterynarii (95), technicy technologii żywności (89) oraz technicy hotelarstwa (69). Tylko jedna osoba zdawać ma etap praktyczny egzaminu w zawodzie technik prac biurowych.
Część pisemna egzaminu zawodowego rusza dziś (15 czerwca) o godz. 12.00, potrwa 120 minut. Zdający będą musieli rozwiązać test składający się z 70 zadań zamkniętych. Etap praktyczny ma zostać przeprowadzony w technikach do piątku – absolwenci będą pisać pracę projektową, w niektórych zawodach wzbogaconą o element wykonawczy (np. kandydaci na ratowników medycznych mają wykonać na fantomie, prawidłowy zabieg reanimacji).
W szkołach zasadniczych etap praktyczny ruszy 22 czerwca - absolwenci będą wykonać konkretne, praktyczne zadania – przyszli mechanicy pojazdów samochodowych wykonają np. diagnostykę samochodu. Egzamin pisemny i praktyczny w technikach będą przeprowadzać zespoły nadzorujące, składające się z nauczycieli. Etap praktyczny w szkołach zasadniczych jest przeprowadzany w upoważnionych ośrodkach egzaminacyjnych w których egzamin przeprowadzają zespoły egzaminacyjne składające się z 3 egzaminatorów wpisanych na listę egzaminatorów OKE.
Aby uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, absolwent musi uzyskać na etapie pisemnym co najmniej w I części 50% i w II części 30% punktów możliwych do uzyskania. Znacznie wyżej poprzeczkę postawiono na etapie praktycznym – tu trzeba zdobyć co najmniej 75% możliwych do uzyskania punktów. Wyniki absolwenci poznają pod koniec sierpnia (będą dostępne także drogą internetową). Zdawalność egzaminów zawodowych w szkołach zasadniczych – jak twierdzi OKE - sięga 65% (w etapie praktycznym), nieco niższa jest zdawalność w technikach i szkołach policealnych.
as