Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ruszają egzaminy zawodowe

Prawie 9 tys 400 w podlaskich absolwentów rozpoczyna egzamin zawodowy. W Łomży do egzaminu (w 34 zawodach) podejść ma ponad 1000 osób, które ukończyły jeden z trzech typów szkół: szkołę zawodową, technikum lub szkołę policealną. Wśród nich najwięcej jest przyszłych kucharzy małej gastronomii, mechaników pojazdów samochodowych, fryzjerów oraz techników weterynarii. Zewnętrzny egzamin zawodowy już po raz 6 przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Najwięcej osób – bo 870 – podejść ma do egzaminu w łomżyńskich technikach i szkołach policealnych. To liczba zgłoszonych do etapu praktycznego egzaminu, o prawie 100 mniej zamierza zdawać część pisemną egzaminu. Skąd taka różnica? Kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Andrzej Kuczyński wyjaśnia, że absolwenci techników gorzej radzą sobie z etapem praktycznym, lepiej zdają etap pisemny, dlatego część z nich w tym roku poprawia niezaliczone wcześniej podejście do etapu praktycznego. Odwrotnie jest wśród absolwentów szkół zawodowych – ci częściej zdają etap praktyczny, a gorzej radzą sobie z etapem pisemnym, dlatego większa grupa ponownie przystąpi do etapu pisemnego - tłumaczy Kuczyński.

Egzamin zawodowy po zasadniczej szkole zawodowej zdawać ma w Łomży 156 absolwentów - tylu zgłosiło się do etapu pisemnego, o 9 mniej ma zdawać etap praktyczny egzaminu. Wśród zgłoszeń dominują zawody: kucharz małej gastronomii (33 zdających), mechanik pojazdów samochodowych (34), fryzjer (31), sprzedawca (16). Do egzaminu
w zawodzie piekarz i rzeźnik-wędliniarz zgłosiły się ze szkół łomżyńskich tylko pojedyncze osoby. W technikach i szkołach policealnych dominują przyszli technicy weterynarii (95),  technicy technologii żywności (89) oraz technicy hotelarstwa (69).  Tylko jedna osoba zdawać ma etap praktyczny egzaminu w zawodzie technik prac biurowych.

Część pisemna egzaminu zawodowego rusza dziś (15 czerwca) o godz. 12.00, potrwa 120 minut. Zdający będą musieli rozwiązać test składający się z 70 zadań zamkniętych. Etap praktyczny ma zostać przeprowadzony w technikach do piątku – absolwenci będą pisać pracę projektową, w niektórych zawodach wzbogaconą o element wykonawczy (np. kandydaci na ratowników medycznych mają wykonać na fantomie, prawidłowy zabieg reanimacji).
W szkołach zasadniczych etap praktyczny ruszy 22 czerwca - absolwenci będą  wykonać konkretne, praktyczne zadania – przyszli mechanicy pojazdów samochodowych wykonają np.  diagnostykę samochodu. Egzamin  pisemny i praktyczny w technikach będą przeprowadzać zespoły nadzorujące, składające się z nauczycieli. Etap praktyczny w szkołach zasadniczych jest przeprowadzany w upoważnionych ośrodkach egzaminacyjnych w których egzamin przeprowadzają zespoły egzaminacyjne składające się z 3 egzaminatorów wpisanych na listę egzaminatorów OKE.

Aby uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, absolwent musi uzyskać na  etapie pisemnym co najmniej w I części 50% i w II części 30% punktów możliwych do uzyskania. Znacznie wyżej poprzeczkę postawiono na etapie praktycznym – tu trzeba zdobyć co najmniej 75% możliwych do uzyskania punktów. Wyniki absolwenci poznają pod koniec sierpnia (będą dostępne także drogą internetową). Zdawalność egzaminów zawodowych w szkołach zasadniczych – jak twierdzi OKE - sięga 65% (w etapie praktycznym), nieco niższa jest zdawalność w technikach i szkołach policealnych.

as


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę