środa, 16 października 2019 napisz DONOS@

591. urodziny miasta...

Przed 591 laty - 15 czerwca 1418 roku Łomża otrzymała od księcia Janusza I Mazowieckiego prawa miejskie tzw. chełmińskie. Mieszkańcy dzięki życzliwości księcia mogli wybudować łaźnię, postrzygalnie i wagę, a także od tego momentu nie musieli już płacić ceł w granicach Księstwa Mazowieckiego co miało kolosalne znaczenie dla rozwoju handlu. Wczoraj w Katedrze specjalnej Mszy świętej w intencji mieszkańców Łomży przewodniczył ks. infułat Jan Sołowianiuk. - Modlimy się dziś w jego ( księcia Janusza I Mazowieckiego - dop.red) intencji, w intencji tych którzy budowali pomyślność naszej Łomży i tych którzy tworzą ją dzisiaj - władz miasta, ale też wszystkich jego dzisiejszych mieszkańców - powiedział koncelebrans. Podczas nabożeństwa poświęcony został sztandar Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, który dziś, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, oficjalnie zostanie przekazany społeczności uczelni.

Ks. infułat Jan Sołowianiuk święci sztandar Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości.  Honorową asystę sztandaru stanowili: prezydent Jerzy Brzeziński, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Zygmunt Zdanowicz (inicjator fundacji) oraz rektor uczelni, prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski. (fot. um.lomza.pl)
Ks. infułat Jan Sołowianiuk święci sztandar Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Honorową asystę sztandaru stanowili: prezydent Jerzy Brzeziński, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Zygmunt Zdanowicz (inicjator fundacji) oraz rektor uczelni, prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski. (fot. um.lomza.pl)

Łomża po otrzymaniu prawa miejskiego przejęła od Nowogrodu funkcje sądowo-administracyjne i zarząd dóbr książęcych. Stała się siedzibą ziemi łomżyńskiej, (districtus łomżyński wzmiankowany jest od 1414 r., a ziemia od 1438 r.) siedzibą sądu ziemskiego z sędzią, podsędkiem, pisarzem i asesorami; pierwszy sędzia znany jest od 1403 r., a księgi łomżyńskie od ok. 1419 r., chociaż prawdopodobnie wcześniejsza księga zaginęła. W Łomży miał również siedzibę rządca Janusza I (prokurator), zwany od lat 40. XV w. starostą, zarządzający ziemią łomżyńską. W mieście odbywały się również roki książęce, przebywali tu kolejni książęta mazowieccy i wystawiali przy tej okazji dokumenty. W pierwszej połowie XV w. ziemia łomżyńska dzieliła się na cztery powiaty: łomżyński, nowogrodzki (wkrótce zastąpił go koleński), ostrołęcki i zambrowski.
Sądy, przyjazdy książąt, a później zjazdy i sejmiki przyciągały do Łomży okoliczną szlachtę, co przyczyniało się do dalszego rozwoju handlu i rzemiosła w tym mieście. Łomża od tego czasu stała się głównym ośrodkiem życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego wschodniego Mazowsza, co uwidoczniło się także w urbanistyce i architekturze miasta.
W 1526 r., po bezpotomnej śmierci ostatniego Piasta mazowieckiego Janusza III, Łomża wraz z całym pozostałym władztwem książąt mazowieckich została inkorporowana do Korony Polskiej przez Zygmunta I. (za Janusz Grabowski polska.pl)

190729010534.gif

 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę