Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Przez kilka minut możesz uratować komuś życie... zbierają krew na wakacje.

Główne zdjęcie
fot. archiwum

- Wakacje zapotrzebowanie na krew jest większe, bo jest więcej wypadków – mówi Anna Ogrodnik-Wycik kierownik łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Dlatego od początku czerwca do końca sierpnia prowadzimy wzmożoną akcję zbiórki w ambulansie, którym jeździmy po całym regionie – dodaje. Wczoraj ambulans był w Grajewie (krew oddały 32 osoby) dziś jest w Czyżewie (do południa zgłosiło się ponad 30 osób), a w środę będzie na Starym Rynku w Łomży. - Czekamy na wszystkich zdrowych, w wieku od 18 do 65 lat i ważących powyżej 50 kg, mieszkańców Łomży – mówi dr Ogrodnik-Wycik.

Krew płynąca w żyłach i tętnicach jest źródłem sił życiowych u każdego człowieka. Jej składniki tworzą wysoko-rozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia, którego zależy nasze życie i zdrowie. Krew jest także bezcennym lekiem potrzebnym każdego dnia w dużych ilościach... Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.
- Tylko szpital w Łomży miesięcznie potrzebuje ponad 200 jednostek krwi i około 50 osocza – mówi Anna Ogrodnik-Wycik kierownik łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
To właśnie ta instytucja zajmuje się zabezpieczeniem tego „lekarstwa” którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie.
- Czasami na jedną poważną operację, gdy ratowani są ludzie z wypadków drogowych, potrzebne są całe litry krwi – mówi lekarz. - W wakacje notujemy więcej wypadków drogowych, więcej wypadków w rolnictwie i wśród dzieci, które w tym czasie pozwalają sobie na więcej swobody. Niestety w wakacje nasi stali krwiodawcy oddają mniej krwi, bo często i oni gdzieś wyjeżdżają, dlatego prowadzimy akcje zbiórki krwi w ambulansie – dodaje apelując do mieszkańców regionu o oddawanie krwi.

W środę praktycznie przez cały dzień (od 9.00 do 16.00) ambulans będzie stał na Stary Rynku w Łomży. Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat i wadze powyżej 50 kg, posiadająca aktualny dokument tożsamości (koniecznie ze zdjęciem). Kandydat na dawcę krwi kwalifikowany jest przez lekarza na podstawie wypełnionego kwestionariusza dawcy, badania lekarskiego oraz wyników badań laboratoryjnych. Jednorazowo oddawane jest 450 ml krwi. Trwa to od 5 do 8 minut.

W czwartek ambulans pojedzie do Zambrowa, w piątek będzie w Kolnie, a w sobotę w Ciechanowcu. Do Łomży wróci w niedzielę. Krew będzie można oddać podczas festynu zorganizowanego przez parafię Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej 55.
W Łomży krew będą mogli oddać także uczniowie Wety – we wtorek 9 czerwca, Mechaniaka – w środę 10 czerwca i  Ekonomika – wtorek 16 czerwca, oraz studenci PWSIiP – w środę 17 czerwca i strażacy PSP – w piątek 19 czerwca.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?

 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
 • być wyspanym
 • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
 • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
 • ograniczyć palenie papierosów
 • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
 • nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu !!!

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę