Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

„Kukuryku na patyku” i WALIZKA otwarta!

Tradycyjne otwarcie podróżnej walizki na scenie Teatru Lalki i Aktora to znak, że rozpoczął się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży. Uroczystego otwarcia dokonał we wtorkowy poranek wiceprezydent Krzysztof Choiński - wyjątkowo w tym roku on, gdyż urlopowo nieobecny był włodarz Łomży Jerzy Brzeziński, pod którego patronatem odbywa się czterodniowy festiwal i o którego nagrodę w wysokości 3 tys. zł będzie rywalizowało 12 teatrów. Inauguracyjną tremę jako pierwsi na łomżyńskiej scenie musieli również pokonać aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, wystawiający w konkursie spektakl „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.

Tłumacz Paweł Zalewski i dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Tłumacz Paweł Zalewski i dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Tłumacz Paweł Zalewski, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek i dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Tłumacz Paweł Zalewski, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek i dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński i dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński i dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk

- Nasz festiwal  ma swój styl, charakter i prestiż w kraju i za granicą – przypomniał witając artystów i gości Jarosław Antoniuk. - Nigdy nie wyznaczał granic gatunkowych i nie jest gettem lalkarskim. Prezentujemy coraz częściej popularniejszy w Europie Zachodniej niż w Polsce teatr portatywny. W programie WALIZKI są zarówno spektakle prowokujące, eksperymentujące twórczo, jak i bardziej tradycyjne, scenicznie poprawne. Potwierdzam pulę nagród 10 tys. zł, które zostaną przyznane za najlepszy spektakl, reżyserię, scenografię, muzykę i za trzy kreacje aktorskie. 
Dyrektor Antoniuk z ogromną atencją – jak sam podkreślił – witał przedstawicieli urzędów i instytucji, bez zaangażowania których XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA nie miałby ani takiego poziomu, ani rozmachu. Wśród obecnych na sali przyjaciół festiwalu znaleźli się: Wojciech Świdziński z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Piorunek z Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Romuald Kozłowski z łomżyńskiej delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, starosta łomżyński Krzysztof Kozicki, dyrektor Teatru Tyl-Tyl z Madrytu Daniel Lovecchio, dyrektor festiwalu w Suboticy Slobodan Marković i ceniony reżyser oraz pedagog teatralny Stanisław Ochmański.
- Pamiętając spektakle z poprzednich lat, wierzę, że również w tym roku będą rozgrzewać nasze serca – życzył aktorom i widzom wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński. Następnie na cztery dni przekazał dwa masywne klucze od bram miasta 7-letniemu Kamilowi Akacin z kl. Ib SP nr 5 i jego młodszemu o dwa lata bratu Kubie z Przedszkola Publicznego nr 2. Kamil  zadeklarował ku rozbawieniu sali, że na czas rozpoczynających się właśnie Dni Łomży może zostać prezydentem, a Kuba – wiceprezydentem. 

Jurorzy będą mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia, ponieważ w konkursie bierze udział 12 spektakli, których twórcy sięgają do zasadniczo odmiennych poetyk teatralnych, czerpiąc inspirację z różnych źródeł i adresując swoje sztuki do odbiorców w różnym wieku. Jednocześnie skład jury nie budzi wątpliwości, że komisja mogłaby przeoczyć coś, co byłoby w powodzi scenicznych propozycji autentycznie wartościowe, oryginalne czy nowatorskie. Zakwalifikowane do konkursu (z ponad 80 zgłoszonych!) najciekawsze sztuki oceniać będą: krytyk i historyk teatru Hanna Baltyn, scenograf Joanna Braun, reżyser Wiesław Hejno, dyrektor Teatru Pinokio w Belgradzie Zivomir Jokovic i recenzent “Rzeczpospolitej” Janusz R. Kowalczyk.

Tekst: Mirosław Robert Derewońko
Fot. Marek Maliszewski / 4lomza.pl


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę