Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Sytuacja Podlasia w ocenie Głównego Urzędu Statystycznego

Główny Urząd Statystyczny podsumował sytuację społeczno-gospodarczą Podlasia po pierwszym kwartale tego roku. Ceny produktów i usług w naszym regionie wzrosły o 3,5%. Niestety spowolnienie gospodarcze przekłada się powoli na utratę pracy. W ostatnim czasie aż 8 firm zgłosiło zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę w ich wyniku straci ponad 660 osób.

Jak informuje Edyta Kalwajtys z białostockiego Urzędu Statystycznego - produkcja przemysłu w pierwszym kwartale 2009 r. zmniejszyła się w regionie o ponad 5, a w kraju o 10 procent. Coraz gorzej jest także w budownictwie. Od stycznia do marca w województwie podlaskim oddano do użytkowania ponad 840 mieszkań, czyli o 10 % więcej niż rok temu. Niestety widać już zapaść, bo wydano aż o 26 procent mniej pozwoleń na budowę i rozpoczęto aż o 60 % mniej budów niż rok temu.

Co ciekawe kryzysu nie widać w handlu. W I kwartale tego roku sprzedaż hurtowa w przedsiębiorstwach była o blisko 10 procent większa niż przed rokiem. Spadek zanotowano natomiast w handlu detalicznym. Największy spadek sprzedaży detalicznej stwierdzono w przypadku samochodów, motocykli i części - 34%. Najlepiej sprzedawały się natomiast farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny.

Kryzys sprawił, że w pierwszym kwartale z prowadzenia działalności gospodarczej zrezygnowało ponad 2100 firm. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 2,4% niższe niż przed rokiem.

W końcu marca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa podlaskiego była wyższa od zanotowanej rok wcześniej o 12 %. Stopa bezrobocia wynosi 11,4%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę