Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Młodzi do polityki...

Główne zdjęcie
(Od prawej) Karolina Góralczyk (III B)

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci... To znane przysłowie, w myśl którego warto młodym pokazywać dobre wzorce i rozwiązania. Zapewne z tego założenia wyszli także organizatorzy Sejmu Dzieci i Młodzieży. To nieformalny polski parlament, w którym zasiada młodzież gimnazjalna i szkół średnich. Młodzi posłowie na plenarnej sesji spotykają się tylko raz do roku - 1 czerwca w Dzień Dziecka. Wśród nich będą także łomżanie.

Karolina Góralczyk (III B) i Adam Oleksy (II D)
Karolina Góralczyk (III B) i Adam Oleksy (II D)
Karolina Góralczyk (III B) i Adam Oleksy (II D)
Karolina Góralczyk (III B) i Adam Oleksy (II D)

Przyznanie mandatu w Sejmie Dzieci i Młodzieży odbywa się na podstawie konkursu literackiego. Kandydat pisze pracę na jeden z trzech tematów, a prace spływają do Kuratoriów Oświaty, gdzie specjalna komisja wyznaczona przez kuratora ocenia prace i najlepszym autorom przyznaje mandaty poselskie – tyle mandatów ilu jest „starych” posłów.
W tym roku prace miały dotyczyć wydarzeń roku 1989 r. Przed 20. laty - 4 czerwca 1989   roku - w Polsce, po raz pierwszy od dziesiątków lat, odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne i ta data uważana jest za upadek komunizmu.   
Dzięki swoim pracom opisującym te wydarzenia mandaty poselskie na Sejm Dzieci i Młodzieży w tym roku zdobyło dwoje uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich: Karolina Góralczyk (III B) i Adam Oleksy (II D). Młodym posłom dodatkowo udało się zakwalifikować do Komisji Problemowych, które obradowały 16 maja w gmachu Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej. Karolina mogła wykorzystać swoje doświadczenie, ponieważ była już posłanką XIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W każdej z trzech komisji obradowało 20 posłów. Wszystko odbywało się prawie tak samo jak w przypadku obrad komisji dorosłych parlamentarzystów. Na początku posiedzenia komisja w jawnym głosowaniu wybrała swoje prezydium, czyli przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Funkcję wiceprzewodniczącej III Komisji Problemowej pełniła nasza uczennica Karolina Góralczyk. Następnie posłowie podzielili się na dwie podkomisje pod przewodnictwem swoich wiceprzewodniczących. Jedna z nich miała napisać projekt uchwały, zaś druga dwa pytania do Rady Ministrów, które będą przedstawione na XV Sesji Sejmu Dzieci Młodzieży 1 czerwca. Każdy z posłów jeszcze przed posiedzeniem komisji miał przygotować projekt swojej uchwały i pytań. Uchwała III komisji była napisana na podstawie projektu Karoliny.
O godzinie 11.00 Prezydium Komisji przeprowadziło wybór marszałka. W każdej z trzech komisji drogą głosowania został wybrany jeden. Następnie podkomisje wróciły do pracy nad dokumentami. Po zakończeniu pracy młodzi posłowie głosowali nad przyjęciem projektu uchwały i dwóch pytań poselskich. Następnie dokonali wyboru dwóch posłów zadających pytania i posła sprawozdawcy, przedstawiającego projekt uchwały i reprezentującego komisję na posiedzeniu Sejmu. Posłem sprawozdawcą została Karolina Góralczyk. Na koniec Prezydium Komisji uroczyście zamknęło obrady. Po pracy posłowie udali się na obiad do restauracji sejmowej, a następnie rozjechali się do domów. Do gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej w Warszawie wrócą 1 czerwca.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę