Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Fantastyczne brzmienie jazzu w Łomży

Główne zdjęcie
Koncert zespołu Metro

Saksofonista Jarosław Bothur i czeski kontrabasista Tomas Liska zwyciężyli w drugim Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival, który przez weekend odbywał się w Łomży. Prawdziwą perełką festiwalu był jednak amerykański zespół Metro, którego koncert w fantastycznym stylu zakończył ten festiwal. - Ja zachowam ten bilet na pamiątkę. Czegoś takiego nigdy nie było i już raczej nie będzie po tej stronie Wisły - mówił Mirosław Dziewa dyrektor artystyczny Novum Jazz Festival zapowiadając występ zespołu Metro z USA.

Przez trzy dni jazz opanował Łomżę. Ten gatunek muzyki wraca do miasta po ponad 15 latach przerwy. Do początku lat 90-tych XX w. w Łomży odbywały się Krajowe Targi Jazzowe, które miały charakter otwartego festiwalu połączonego z targami płyt i wydawnictw jazzowych. Teraz za za sprawą Mirosława Dziewy – dyrektora artystycznego Novum Jazz Festiwal, Radia Nadzieja i Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego - współorganizatorów i firmy Novum głównego sponsora Festiwalu, do Łomży przyjeżdżają muzycy jazzowi nie tylko ogólnopolskiej, ale wręcz światowej klasy.

Jako rewelacyjny, wspaniały, pełen energii ...i serca
Właśnie taki był niedzielny koncert zespołu Metro z USA (posłuchaj jak grają), który zakończył II edycję Novum Jazz Festiwal. Czterech muzyków Chuck Loeb, Mitch Forman, Melvin Davis i Krzysztof Zawadzki porwało publiczność zebraną w sali koncertowej szkół katolickich. Muzyka która grają określana jest mianem fusion. To mieszanka jazzu i rocka. Jak udowodnił Chuck Loeb zarówno ostre rockowe brzmienie, jak i sama gitara elektryczna doskonale pasuje do jazzowych rytmów i improwizacji. Godziny koncert zachwycił publiczność, która gromkimi owacjami nagradzała solówki muzyków, podkreślające że każdy z nich jest wytrawnym muzykiem i indywidualistą...      
Przed muzykami zza oceanu na scenie zaprezentowała się gorzowsko-wrocławska grupa The Conception, z którą gościnnie zagrał saksofonista Piotr Barnon. To zupełnie inny jazz niż ten zaproponowany przez Metro - klasyczne brzmienie „tradycyjnych” jazzowych instrumentów...

Ogólnopolski (już światowy) Przegląd Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej

Saksofonista Jarosław Bothur i czeski kontrabasista Tomas Liska zwyciężyli w drugim Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival, który przez weekend odbywał się w Łomży. Na scenie Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego zmagało się 14 młodych jazzmenów. (Po raz pierwszy w konkursie wystąpili także wykonawcy z poza Polski – z Czech i Danii.) Ich występy oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem  Mitchella Formana – jednego z założycieli grupy Metro. Jak podkreślali członkowie jury (poza Formanem - Krzysztof Zawadzki, Jerzy Stelmaszczuk i Mirosław Dziewa) muzycy, którzy zakwalifikowali się do finałowych przesłuchań reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.
Pulę nagród wynoszącą 5 tys złotych jury podzieliło na sześć. Dwie równorzędne pierwsze nagrody po 1500 złotych otrzymali saksofonista Jarosław Bothur i kontrabasista Tomas Liska. Przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia po 500 złotych dla Sebastiana Zawadzkiego - fortepian, Rafała Rokickiego – fortepian, Marty Justyny Król – wokal i Niki Lubowicz – vocal.
Nagroda publiczności przyznana została Rafałowi Rokickiemu.

Foto: Koncert zespołu Metro
Foto: Laureaci II  Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival
Foto: Jarosław Bothur
Foto: Tomas Liska
Foto: Mitch Forman (Metro)
Foto: Chuck Loeb (Metro)
Foto: Melvin Davis (Metro)
Foto: Krzysztof Zawadzki (Metro)
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Piotr Baron
Foto: Piotr Baron

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę