Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Wśród najlepszych

Główne zdjęcie
Marek Maliszewski

Zdjęcie wykonane przez Rafała Malko (Gazeta Wyborcza Trójmiasto) podczas wiecu zorganizowanego przez związki zawodowe w Stoczni Gdynia, która jest likwidowana z powodu nierentowności zostało zdjęciem roku Grand Press Photo 2009. Podczas gali w warszawskiej Kinotece rozstrzygnięto piątą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Wśród finalistów konkursu był m.in. Marek Maliszewski z Łomży. Jego zdjęcie zrobione podczas występu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Łomży było nominowane do nagrody w kategorii „ludzie”.

Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2009. Autor: Rafał Malko (Gazeta Wyborcza Trójmiasto)  www.grandpressphoto.pl
Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2009. Autor: Rafał Malko (Gazeta Wyborcza Trójmiasto) www.grandpressphoto.pl

- Obecność mojego zdjęcia na jednej wystawie wśród fotografii Tomaszewskiego, Gudzowatego czy  Grzędzińskiego to ogromne wyróżnienie i dla mnie osobiście wielkie przeżycie – mówi Marek Maliszewski. - Przy wyczytywaniu nominacji i prezentacji zdjęcia na dużym telebimie na sali słychać było śmiech. Podejrzewałem, że śmieją z tytułu „Gazeta Bezcenna”, bo wokół były: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Newsweek, Reuters i National Geographic... Ludzie śmieli się jednak z sytuacji, którą uwieczniłem na zdjęciu – latający faceci. „Nawet nie chcę myśleć ilu z nich pojechało do szpitala gdy już spadli” – mówił później Chris Niedenthal, który był członkiem jury – relacjonuje Maliszewski.  

W konkursie Grand Press Photo nagradzana jest fotografia o najwyższej wartości informacyjnej, merytorycznej i technicznej, niepozbawiona oryginalnej wizji autora, wykonana przy zachowaniu etycznych kanonów zawodu fotoreportera.
Do tegorocznej edycji zgłoszono 4,5 tys. fotografii. Do finału zakwalifikowano 159 zdjęć – 49 pojedynczych i 16 fotoreportaży. Ich autorami jest 50 fotoreporterów z całej Polski.

W kategorii Ludzie (zdjęcie pojedyncze) nominowanych było 11 fotografii. Wygrało zdjęcie Rafała Malko („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) zrobione podczas uroczystości pod pomnikiem na Westerplatte upamiętniających 69. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Drugie było zdjęcie Agnieszki Astaszow zrobione w Błotnicy Strzeleckiej, gdy premier Donald Tusk przyjechał tam dzień po przejściu trąby powietrznej. Trzecie miejsce zajęło zdjęcie Filipa Klimaszewskiego („Gazeta Wyborcza”) zrobione uczestnikowi demonstracji zorganizowanej przez związkowców przemysłu obronnego, stoczniowego i samochodowego.

Wszystkie fotografie, które trafiły do finału konkursu, można oglądać na wystawie pokonkursowej w warszawskiej Kinotece do 30 czerwca. Organizatorzy konkursu zapowiadają także, że tradycyjnie – jak po każdej z dotychczasowych edycji – zostanie wydany specjalny album prezentujący wszystkie finałowe zdjęcia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę