Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 56

Powiatowe Centrum Ratownicze

Służyć będziemy wszystkim. Zdarzają się różne interwencje. Czasami trzeba przeciwstawić się żywiołom, zdarza się również, że trzeba ratować bociana albo zdjąć kotka z drzewa – mówi komendant Państwowej Straży Pożarnej w Łomży st. br Lucjan Porowski W miniony poniedziałek uroczyście otwarto w Łomży Powiatowe Centrum Ratownicze. Instytucja ma docelowo koordynować działania wszelkich służb w mieście odpowiedzialnych za interwencje w przypadku zagrożeń.

Osoby decydujące o wysłaniu określonej ekipy znajdować się będą w jednym miejscu. Jak mówi komendant Porowski, w ramach organizacji pracy znajdzie się tam 6-8 osób. Strażacy prowadzą też negocjacje w sprawie przekazania im numeru 112. Dzwoniąc pod ten numer, będzie można połączyć się właśnie z powiatowym centrum.
Tworzenie tej instytucji ma już kilkuletnią historię. W kraju Centra Zarządzania Kryzysowego i stanowiska powiadamiania ratunkowego działają już od 2000 roku. W Łomży w tym czasie rozpoczęły się działania projektowe. Trzeba było przygotować sieć teletransmisyjną, łączności, wydzielić pomieszczenia i zorganizować szkolenia dla obsługi stanowisk. Wszystko zajęło nam 4 lata – mówi komendant Porowski. Należy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy Centrum Ratowniczym a Centrum Zarządzania Kryzysowego. To pierwsze, służy na co dzień. Będą tu przyjmowane wszystkie zgłoszenia kierowane do tej pory oddzielnie do straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego. Natomiast Centrum Zarządzania Kryzysowego, służy do przeciwdziałania skutkom katastrof a kryzys kojarzy się jednoznacznie z koniecznością powoływania całej grupy specjalistów.
Działaniami centrum ratowniczego będzie kierować straż pożarna. Im więcej mamy środków i dobrego sprzętu, tym bardziej sprawne są nasze interwencje – mówi Porowski. Do tej pory na adaptacje pomieszczeń i stworzenie infrastruktury technicznej wydano ponad 850 tys zł. Teraz łomżyńska komenda czeka jeszcze na dofinansowanie w wysokości 50 tys. Za tą kwotę pomieszczenia zostaną dosprzętowione. W poszczególnych stacjach straży montowany będzie system GPS, dzięki któremu koordynator w Centrum będzie dokładnie wiedział gdzie w danej chwili znajdują się samochody, które uczestniczą w akcji. W przyszłym roku za środki obiecane od wojewody podlaskiego ma być wdrażany specjalny system dowodzenia. Finansowe wsparcie obiecał również obecny na uroczystości generał Zygmunt Politowski, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

... trąbka gra

Mimo dużych inwestycji związanych z tworzeniem Powiatowego Centrum Ratowniczego jakie prowadzi łomżyńska straż, są jeszcze inwestycje związane ze szkoleniem i unowocześnianiem taboru. PSP w Łomży w ciągu ostatnich kilku lat zakupiła, kilka nowych wozów. Ostatnio został rozpisany przetarg na kolejny. Mimo, że o państwowe pieniądze coraz trudniej, nieocenione usługi we wspieraniu łomżyńskich strażaków oddaje poseł Mieczysław Czerniawski. Szefowi Sejmowej Komisji Finansów Publicznych udało się niejednokrotnie przeforsować dotacje dla PSP w Łomży. Niestety poseł nie był obecny na uroczystości otwarcia Centrum.
Lepszy jest również obraz strażaków z nad Narwi na tle innych powiatów. W organizowanym we wtorek III Podlaskim Turnieju w Dwuboju Pożarniczym ekipa z Łomży zajęła 1 miejsce. Dwa lata temu byliśmy ostatni, wspomina komendant Porowski. Podczas ubiegłorocznych zawodów zespół zajął 5 lokatę. Wejście na trzecią kondygnację, przy użyciu drabiny hakowej zajmuje im od 17 do 19 sekund ( konkurencja polega wspinaniu się przy użyciu drabiny, przerzucając ją z parapetu na parapet, z 30 metrowym dobiegiem)
Nie wiadomo na razie czy w związku ze zwiększeniem zadań łomżyńskich strażaków zwiększy się ich stan liczbowy. Zgodnie z planem w powiecie powinien być jeden zawodowy strażak na 1000 mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że w łomżyńskim mieszka ok. 150 tys osób, potrzeba 150 strażaków. Teraz stan osobowy PSP w Łomży liczy 83 osoby.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę