Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńscy bibliotekarze w krajowej czołówce

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa za rok 2008 otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży. - Wyróżnienie w tym konkursie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Polską Izbę Książki, ma dla nas dużą wartość i czujemy się docenieni, ponieważ do konkursu przystąpiło ponad sto bibliotek z całego kraju – mówi Krystyna Sobocińska, dyrektor łomżyńskiej MBP od 1991 r. - Z naszych zbiorów korzysta, wypożyczając książki na zewnątrz, ponad 11 tysięcy czytelników, z czego 1 300 spoza Łomży, gdyż miejska w nazwie biblioteka pełni także funkcję powiatowej.

To jeszcze nie cała rzesza czytelnicza: ze zbiorów MBP, liczących ponad 200 tysięcy książek i czasopism oprawnych, na miejscu korzysta ponad 12 tysięcy czytelników.
Mieszcząca się od 1997 r. w zabytkowej, odremontowanej i eleganckiej kamienicy mieszczańskiej przy ul. Długiej 13 Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży istnieje pod obecną nazwą od 1999 r. Wcześniej miała swoje siedziby przy ul. Giełczyńskiej, Wiejskiej i Sadowej. W skład MBP wchodzą także oddział dla dzieci i oddział zbiorów specjalnych przy ul. 3 Maja w Łomży, pięć filii w mieście i sześć punktów bibliotecznych, prowadzonych społecznie w Kolnie, Turośli, w zakładach karnych Grądy Woniecko i Czerwony Bór, w Centrum Rehabilitacji Caritas Diecezji Łomżyńskiej i w internacie Szkoły Policealnej Ochrony Zdrowia.
- Oddział zbiorów specjalnych gromadzi książki „mówione”, czyli teksty literackie nagrane na kasetach magnetofonowych i płytach CD – wyjaśnia dyr. Krystyna Sobocińska. - Dysponujemy teraz 938 tytułami na 13 tysiącach kaset. Oprócz tego, sprowadzamy zamówione tytuły „na telefon” dla osób słabo widzących i niepełnosprawnych ruchowo z Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych i Książnicy Podlaskiej.
38 bibliotekarzy MBP rokrocznie organizuje wiele  imprez, m.in., spotkania z pisarzami, gry i zabawy literackie, koncerty, wykłady, pogadanki, konkursy i kiermasze. Wśród ważniejszych i znanych daleko poza granicami Łomży są właśnie zakończone kwietniowe Dni Literatury Dziecięcej i zbliżający się szybkimi krokami Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza.
W bieżącym roku odbywa się jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu, który rozszerza swój zasięg z wojewódzkiego na ogólnopolski. Nie ma ograniczeń: ani wiekowych, ani co do formy czy treści. Ważne jest, żeby w terminie do 15 maja wysłać jeden własny, niepublikowany i nienagradzany wcześniej wiersz w trzech egzemplarzach na adres MBP. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 0 86 216 54 81 i na stronie www.mbp-lomza.pl.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę