Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Wśród imion i zabytków sprzed wieków

Główne zdjęcie
Anna Obrycka

Autorka pracy magisterskiej Anna Obrycka i autor pracy inżynierskiej Marcin Filipkowski podzielili się główną nagrodą w siódmej edycji konkursu na najlepsze prace naukowe o tematyce łomżyńskiej. Oboje zdobyli pierwsze miejsce i otrzymali po 1000 zł w konkursie, który pod patronatem prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Od lewej: Zygmunt Zdanowicz, Krzysztof Kozicki, Kazimierz Pieńkowski i Urszula Kozikowska
Od lewej: Zygmunt Zdanowicz, Krzysztof Kozicki, Kazimierz Pieńkowski i Urszula Kozikowska
Urszula Kozikowska
Urszula Kozikowska
Od lewej: Wiesław Grzymała, Kazimierz Pieńkowski, Jerzy Brzeziński i Anna Obrycka
Od lewej: Wiesław Grzymała, Kazimierz Pieńkowski, Jerzy Brzeziński i Anna Obrycka

Na konkurs na najlepszą pracę magisterską i dyplomową o tematyce łomżyńskiej w siódmej edycji wpłynęło 18 prac, z czego większość z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości oraz z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.
Zwyciężczyni Anna Obrycka przygotowała pracę magisterską nt. „Dziewiętnastowieczne nazwy osobowe w aktach rzymskokatolickich metryk rodzinnych gminy łomżyńskiej”. Obroniła pracę na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Wolnicz-Pawłowskiej.
Zwycięzca Marcin Filipkowski obronił pracę inżynierską „Wirtualny spacer po Łomży” na Wydziale Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży pod kierunkiem dr inż. Kazimierza Dzierżka.
Drugą nagrodę otrzymała Urszula Kozikowska za pracę magisterską „Kultura kurpiowska jako produkt turystyczny”, obronioną w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pod kierunkiem dr Haliny Guzik. Trzecią nagrodę zdobyła Agata Gawkowska za pracę licencjacką „Analiza czynników rozwoju przedsiębiorczości w mieście Łomża”, którą obroniła na Wydziale Zarządzania PWSIiP w Łomży.
Jury, w skład którego weszli prof. dr hab. Halina Święczkowska i prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski, przewodniczył prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński. Jurorzy przyznali także dwa wyróżnienia. Katarzyna Zawalich obroniła pracę  „Przyczyny hospitalizacji dzieci w Oddziale Dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w latach 2000-20005” na Wydziale Pielęgniarskim WSA pod kierunkiem dr nauk med. Kazimierza Bandzula. Grzegorz Palka został wyróżniony za „Opracowanie multimedialnej witryny internetowej – informacja turystyczna Miasta i Gminy Nowogród”, obronione na Wydziale Informatyki WSA.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz eleganckie, promujące Łomżę kubki do kawy.
- Mam nadzieję, że każdego poranka kawa w nich będzie Państwu smakowała – powiedział prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. - Pamiętajcie, że staramy się pomóc każdemu z laureatów prac magisterskich i licencjackich w starcie życiowym w ramach stażu albo w znalezieniu ciekawej pracy.
Na propozycję włodarza, czy nie miałaby ochoty uczyć łomżyńskie dzieci języka polskiego, Anna Obrycka uśmiechnęła się słodko, ale nie zareagowała. Może dlatego, że ma już pracę w portalu internetowym o pracy, który działa w stolicy...?
- Pomysł na temat pracy narodził się, kiedy jeszcze żyła moja babcia, a ja przygotowywałam dla niej drzewo genealogiczne – opowiadała zdobywczyni pierwszej nagrody. - Ponieważ materiały z XX wieku objęte są ochroną danych osobowych, zdecydowałam się na akta z wieku XIX i wybrałam zapisy o rok późniejsze od przełomowych w historii Polski i Łomży: kampanii napoleońskiej, powstania listopadowego i powstania styczniowego.
Drugim powodem, że zdecydowała się na analizę imion i nazwisk z lat 1809, 1831 i 1865, był fakt, że w księgach w Łomży używano do roku 1808 języka łacińskiego, a po 1864 – rosyjskiego. Ciekawe, że do Łomży szybko docierały nowinki z kraju i świata, co znajdowało wyraz np. w nadawaniu imion sławionym bohaterom jak Napoleon czy weterani powstań. Równie ciekawe, że duchowni byli wyrozumiali, chrzcząc dzieci panieńskie, przyniesione przez akuszerki czy sąsiadów. Z 70 imion dzieci z okresu badanego przez Annę Obrycką aż 36 dostało za patronów świętych chrześcijańskich z kalendarza.
Młodzi naukowcy nie ukrywali zadowolenia, a czasem i wzruszenia, że na uroczystość wręczenia nagród w ratuszu przybyło w samo południe we wtorek, 28 kwietnia A.D. 2009 wielu zacnych gości. Byli wśród nich, m.in.: prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz, prezes oddziału łomżyńskiego TPZŁ Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, rektor WSA prof. Roman Engler, wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński, przewodniczący Rady Miasta Wiesław T. Grzymała, prezes ŁIP-H Maciej Zajkowski, starosta łomżyński Krzysztof Kozicki i główny sponsor nagród Stanisław Łuniewski. Wszyscy obejrzeli na dużym ekranie wyświetlany z rzutnika „Wirtualny spacer po Łomży”, który można znaleźć na stronie: spacer.ovh.org.

Tekst: Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski / 4lomza.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę