Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

„Najlepiej wymagać od samego siebie...”

- To nie wymagało ani tak dużo pracy, ani nie zabrało za dużo czasu – mówi skromnie 14-letni Jakub Nagrodzki, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, który z kilkudziesięcioma rówieśnikami i starszymi o rok lub dwa kolegami dotarł do finału międzyszkolnej ligi naukowej i zadaniowej Omnibus. - Wystarczyło wcześniej wygospodarować jedną sobotę i... nie wystraszyć się finału.

Odważni i ambitni jak Kuba gimnazjaliści z Łomżyńskiego, bo z myślą o nich zorganizowano Omnibusa, najpierw samodzielnie rozwiązywali w domu zadania i roztrząsali problemy, przedstawiane na stronie internetowej organizatora, czyli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Odpowiedzi wysyłali pocztą mailową, zaś w międzyczasie spotykali się na konsultacjach i warsztatach z autorami zadań - pedagogami I LO. W minioną sobotę przystąpili w gmachu przy ul. Bernatowicza 4 do sprawdzianów z wybranych przez siebie przedmiotów: języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, przyrody i matematyki.
- Wybrałam Omnibusa z niemieckiego, bo uczenie się tego języka podnosi świadomość i wiedzę na temat kraju naszych sąsiadów – wyjaśnia Magdalena Jakacka z Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy, która z ośmioma koleżankami zakwalifikowała się do finału. - Znajomość niemieckiego na pewno przyda mi się w przyszłej szkole, ułatwi kontakty z obcokrajowcami podczas wyjazdów i będzie atutem w znalezieniu dobrej pracy.
Nastolatkę, dla której niemiecki jest językiem dodatkowym, przygotowywała germanistka Karina Długokencka. Nauczycielka ma nie lada powody do dumy: w tym roku tylko jej wychowanki sprostały wymaganiom Omnibusa, a w poprzedniej edycji pierwsze miejsce zajęła Anna Walczyk.
- Nasza pani jest bardzo wymagająca, ale my to rozumiemy, bo to dla naszego dobra – dodaje Marta Kołakowska. - Zresztą najlepiej być wymagającym dla samego siebie.
Wymagające „dla siebie” dziewczęta musiały, m.in.,  rozgryźć tekst po niemiecku i pytania do niego, aby udzielić odpowiedzi na sprawdzianie, który poprowadziła germanistka I LO Wioletta Maksimowicz-Dobosz. Polonista z PG nr 6 Grzegorz Witkowski kontrolowała pracę grupy humanistycznej, anglistka z I LO Krystyna Mrozicka – języka angielskiego, a matematyczka Małgorzata Dziewa – wiadomo...
Nie wiadomo natomiast, kto z młodych poszukiwaczy wiedzy wygra ligę Omnibus. Wyniki poznamy pod koniec maja.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę