Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Ósmy egzamin gimnazjalny

Blisko 469 tysięcy uczniów trzech klas gimnazjów w całym kraju rozpoczyna dziś o godzinie 9.00 pisanie – po raz pierwszy trzydniowego - egzaminu gimnazjalnego. To egzamin zewnętrzny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dziś uczniowie napiszą test z części humanistycznej. Jutro – w czwartek (23.04) odbędzie się część matematyczno-przyrodnicza egzaminu, a pojutrze (piątek 25.04) uczniowie będą zdawać język nowożytny. Choć egzaminu nie można nie zdać, to przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

Liczba punktów uzyskanych na egzaminie nie ma wpływu na ukończenie gimnazjum, ale jest brana pod uwagę przez szkoły ponadgimnazjalne przy przyjmowaniu uczniów do tych szkół. Maksymalnie można uzyskać 50 punktów z każdej części egzaminu. Wynik egzaminu gimnazjalnego to suma punktów uzyskanych za wykonanie zadań otwartych i zamkniętych. Ustala go okręgowa komisja egzaminacyjna na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów. Wyniku egzaminu nie odnotowuje się na świadectwie szkolnym. Każdy uczeń otrzymuje odrębne zaświadczenie o uzyskanych przez siebie wynikach.
Nowością w tym roku jest trzecia cześć egzaminu z języka nowożytnego. Do wyboru są angielski,  francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Dopiero za trzy lata jego wynik będzie brany pod uwagę przy przyjęciach do szkół ponadgimnazjalnych. Teraz ma tylko ułatwić dyrektorom szkół średnich skierowanie pierwszoklasisty do odpowiedniej ze względu na zaawansowanie grupy językowej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę