Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sezon na kleszcza

Główne zdjęcie
Zachorowania na boreliozę w 2008 roku. źródło: WSSE Białystok

Sezon na kleszcze zaczyna się wczesną wiosną, kiedy tylko stopnieją śniegi, i trwa aż do jesieni - do października, listopada. Eksperci zwracają uwagę, że dziś kleszcze możemy spotkać nie tylko gdzieś na łąkach czy w lesie, ale także w parkach miejskich, zielonych skwerkach czy w ogródkach działkowych. Stworzenia te mogą przenosić drobnoustroje i wirusy powodujące różne schorzenia. Najgroźniejsze z nich to odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Na przykre konsekwencje ukąszenia przez kleszcze narażone są także zwierzęta.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Białymstoku wynika, że najwyższy wskaźnik zapadalności na boreliozę w wojeództwie występuje na terenie powiatów hajnowskiego i grajewskiego. W przypadku powiatu grajewskiego wskaźnik ten – liczony na 100 tys mieszkańców – w ubiegłym roku wyniósł ponad 242. W pozostałych powiatach byłego województwa łomżyńskiego jest znacznie lepiej. W Łomży i na  terenie powiatu łomżyńskiego wskaźnik ten to „zaledwie” 55,1  a jeszcze rok wcześniej sięgał 96,8. W ubiegłym roku na terenie Łomży i powiatu wykryto 63  przypadki boreliozy, a w 2007 roku było ich aż 111.
Specjaliści podkreślają, że na boreliozę nie ma szczepionki. Przed zachorowaniem może uchronić nas jedynie profilaktyka. Groźne pasożyty najchętniej wgryzają się w skórę w okolicach głowy, uszu, zgięcia stawów, pach, pachwin, a także nóg i rąk. Dlatego po spacerze na „łonie natury”  należy dokładnie obejrzeć całe ciało i wytrzepać ubrania.

Jeśli znajdziemy kleszcza, należy od razu go usunąć pęsetą lub - jak drzazgę - grubą igłą. Kleszcza trzeba chwycić tuż przy skórze i pociągnąć w górę, a miejsce po ukąszeniu dokładnie przemyć spirytusem. Jeżeli tkwi głęboko, lepiej od razu iść do lekarza. Nie wolno kleszczem kręcić, wyciskać go, bo w czasie tych zabiegów można rozprzestrzenić bakterie. Usunięcie kleszcza w ciągu pierwszej doby po ukąszeniu wielokrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę