Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 maja 2024 napisz DONOS@

Frasobliwy

Za najstarszy pierwowzór siedzącej postaci Chrystusa Frasobliwego jako odrębnego tematu, uważa się drzeworyt Albrechta Dürera, z karty tytułowej „Małej Pasji” ( 1509 - 1511 r.) Od pół tysiąca lat, jako kanon wizji Frasobliwego jest chętnie podejmowanym wyzwaniem artystycznym, z którym zmierzały się  kolejne pokolenia - poprzez rysunek, malarstwo, rzeźbę... W przypadku naszych twórców ludowych uniwersalna wizja tak dalece opanowała ich wyobraźnię, że powstało specyficznie polskie rozwiązanie. Frasobliwy ludowy to fenomen spotykany niemal wyłącznie w Polsce i na Litwie, a Mazowsze Kurpiowskie wprowadziło do wizerunku tej postaci charakterystyczną odrębność: długą szatę. Wg Józefa Grabowskiego („Dawna polska rzeźba ludowa”) ogólną cechą kurpiowskiej rzeźby figuralnej jest: „dość wyrównany poziom artystyczny  i techniczny świątków, wśród których nie znajduje się prawie nieudolnych”. Podstawowym celem twórcy - najczęściej anonimowego - było ukazanie stanu głębokiej refleksji, cierpienie jest tu przeczuwane. Figury Frasobliwego stały się znakiem ludzkiej wspólnoty, zachętą do poszukiwania wzruszeń - nie tylko religijnych. Świątki z pokaźnej kolekcji Muzeum w Łomży wzbogaciły niejedną wystawę ogólnopolską.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę