Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 stycznia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

„Kupuj jajka z głową” - apelują ekolodzy

Przed Wielkanocą ekolodzy zwracają uwagę, by kupując jajka na świąteczny stół, wybierać wyprodukowane z poszanowaniem praw zwierząt. Przypominają, że można to wyczytać z oznaczeń, umieszczonych na opakowaniach i skorupkach. Polecają te, oznaczone cyfrą zero, czyli ekologiczne. Tylko "zero" na opakowaniu i skorupce oznacza "jajko bez przemocy".

Takie jajka pochodzą z produkcji ekologicznej, a jajka z "jedynką" - od kur hodowanych na wolnym wybiegu. Dwójka oznacza chów ściółkowy, trójka - klatkowy. Ten ostatni jest najbardziej powszechny, bo najtańszy i najwydajniejszy. Jest zarazem najbardziej krytykowany przez ekologów.

W ocenie szefa stowarzyszenia Gaja, Jacka Bożka, metoda chowu klatkowego lub systemu klatek bateryjnych - jest niestety powszechnie akceptowana przez kupujących, równie powszechnie pozbawionych wiedzy na temat jej brutalności.

Ptaki trzymane są po kilka w małych klatkach ustawionych jedne na drugich i nie mają żadnych szans na naturalne zachowania - machanie skrzydłami, rozciągnie, grzebanie itp. Nie mają grzęd, gniazd, ściółki, a często stres wywołuje w nich agresję i wzajemne ataki.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę