Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Wielkanocne tradycje w „piątce”

Co włożyć do święconki, jak pomalować jajka, kiedy polewamy się wodą a kiedy straszymy Judasza czyli o tym jak dawniej mieszkańcy regionu przygotowywali się na Święta Wielkanocne zapoznawali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży. O tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, w ramach specjalnych zajęć warsztatowych, opowiadały im Urszula Kuczyńska, dyrektor Skansenu w Nowogrodzie i pani Cecylii Domurat – babcia jednej z uczennic.

Niestety nie wszystkie tradycje przetrwały do naszych czasów. Dziś już chyba nikt nie Wielki Post nie czyści ganków popiołem, aby zetrzeć z nich cały tłuszcz i to nie tylko, że są płyny do mycia naczyń. Nie ma „dni kwartalnych” – środa, piątek i sobota – podczas których zachowywano ścisły post. Nie ma także straszenia Judasza, czyli obyczaju z Wielkiego Czwartku, gdy po powrocie z  kościoła do domów, dzieci biegały po wsiach z kołatkami i terkotkami wszczynając wielki rumor – wspominały zaproszone do „piątki” panie.
- Najbardziej radosną chwilą był konkurs na najpiękniejszą pisankę – relacjonuje Maria Tyszka, nauczycielka szkoły.
Zajęcia odbywały się w prawdziwie wielkanocnym klimacie. Na pięknie udekorowanym stole nie mogło zabraknąć koszyczka ze święconką, cukrowych baranków, bakaliowych mazurków i przepysznych bab.

Foto:
Foto: Urszula Kuczyńska - dyrektor Skansenu w Nowogrodzie
Foto: Cecylii Domurat – babcia jednej z uczennic szkoły
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę