Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.podlaska.policja.gov.pl

CBŚ zatrzymało „jednorękich bandytów”

Trwa rozpoczęta wczoraj po południu akcja Centralnego Biura Śledczego i Służby Celnej. Wczoraj ponad pół tysiąca funkcjonariuszy CBŚ wkroczyło jednocześnie do ponad stu lokali rozrywkowych w 13 województwach na terenie kraju. W przeszukanych pomieszczeniach zabezpieczyli oni ponad 300 automatów do gier hazardowych. Czy działały one legalnie wyjaśni postępowanie prowadzone przez CBŚ pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

Wczoraj punktualnie o godzinie 14:00 funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i Służby Celnej, na terenie 13 województw w Polsce (w tym: Zachodniopomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Łódzkie, Śląskie, Opolskie, Dolnośląskie, Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie) wkroczyli do ponad stu lokali rozrywkowych. W nich zabezpieczonych zostało ponad 300 automatów do gry. Było to związane z prowadzonym przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego KGP pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku śledztwem w sprawie hazardu na automatach do gier uprawianego niezgodnie z prawem. Już od pewnego czasu informacje uzyskane przez policjantów wskazywały na nieprawidłowości w tym biznesie. Z ustaleń policjantów CBŚ wynikało, że w wielu lokalach rozrywkowych funkcjonują niskowygraniowe automaty do gier hazardowych tzw. jednoręcy bandyci. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że znaczna ich część działa wbrew prawu, umożliwiając grę za stawki wielokrotnie przewyższające te, które dopuszcza obowiązujące prawo. Umożliwia to nie tylko uzyskanie wygranych wielokrotnie wyższych niż to określają przepisy ale przede wszystkim bardzo wysokie przegrane. Jest to niekontrolowany i łatwy dostęp do wysokiego hazardu, który prawo dopuszcza przy spełnieniu dodatkowych, znacznie bardziej rygorystycznych warunków jedynie w kasynach i salonach gier.

Powszechną dostępność hazardu umożliwiła wprowadzona w 2003 r. nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Wprowadziła ona typ automatów o niskich wygranych, w których wartość jednorazowej wygranej nie może być wyższa niż równowartość 15 euro. Jednocześnie wartość maksymalnej stawki za udział w jednej grze nie może być wyższa niż równowartość 7 Eurocentów.CBŚ szacuje, że z tego tytułu Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu 2,5 mld zł.

Zatrzymane maszyny zostaną poddane szczegółowym badaniom, które wykażą zakres nieprawidłowości w zastosowanym w nich oprogramowaniu. To właśnie ono umożliwia zmianę w sposobie funkcjonowania urządzenia. Zabezpieczone automaty stanowią reprezentatywną grupę, której zbadanie pozwoli szczegółowo określić, skalę nieprawidłowości przy tego typu działalności hazardowej. Sprawa ma charakter rozwojowy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę