Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Palmy wielkanocne przed Wielkanocą

Wałeczki tradycyjne, jajeczka wielkanocne, koszyczki, grzybki i baloniki – to tylko niektóre nazwy prześlicznych palm wielkanocnych ze zbóż i ziół, jakie uplotła Stasia Rynkiewicz z rejonu Soleczniki na Litwie. Pani Stasia stanęła w sobotę przed południem na Starym Rynku w Łomży. I będzie ponad 400 palm z sąsiadkami sprzedawała, póki sił i palm starczy, na przykład do godz. 14. Na stolikach obok królują przepyszne kibiny i czarny chleb litewski. Słonko grzeje wesoluchno, a Kapela Solecznicka przygrywa na całego! Gnaj, kto żyw, na Stary Rynek!

- Zapraszamy naszych rodaków z Solecznik od połowy lat 90. do Łomży - mówi Hanka Gałązka, prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. - Przybywają z palmami po wileńskich Kaziukach, które odbywają się 4 marca, i ze smakowitościami, i z rękodziełem.
Królują palmy. Misterne wzory i precyzyjna robota, żeby tak uwić kłosy zbóż i wpleść kwiatuszki, aby cieszyły oko i budziły podziw. Pani Stasia pierwsze palmy płotła, wiła i stroiła jako 5-letnia dziewczynka. Uczyła się od babci Marysi Wiśniewskiej. Kiedy kwiatki, zioła i zboża są już przygotowane, wystarczą dwie, trzy godziny fantazji, cierpliwości i umiejętności, aby palma się przystroiła jak marzenie.
Dwa akordeony, dwa klarnety i perkusja w kapeli, którą kieruje Gienadij Afanasjew, a do tego chór prowadzony przez Renatę Brasel i zespół taneczny Bożeny Danielie z Solecznik wystąpią o godzinie 17 w auli im. Hanki Bielickiej w II LO przy pl. Kościuszki. Warto się wybrać po obiedzie z całą rodziną lub w pojedynkę, żeby obejrzeć tańce i posłuchać pieśni naszych rodaków zza litewskiej granicy. Wstęp wolny.


Mirosław R. Derewońko

Fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl

Foto:
Foto:
Foto: Kapela Solecznicka
Foto: Hanka Gałązka, prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Foto:
Foto:
Foto: Pani Stasia Rynkiewicz z rejonu Soleczniki na Litwie na łomżyńskim rynku

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę