Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Eurodotacje pobudzą gospodarczo region?

Niemal równe 300 mln zł sięga wysokość środków z funduszy europejskich jakim wsparte zostaną inwestycje zrealizowane w ramach dotychczas podpisanych umów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W czwartek marszałek Jarosław Dworzański podpisał kolejne umowy z beneficjentami. Wśród nich znalazło się m.in. miasto Wysokie Mazowieckie, które na przebudowę ulic w centrum pozyskało 3 mln 365 tys zł. Ogólna wartość projektu dotyczącego ulic: 1000- Lecia, Mystkowskiej, Jagiellońskiej, Rynek Piłsudskiego, Cichej i Długiej sięga 6,7 mln zł.

Marszałek Dworzański ocenił, że samo rozstrzyganie konkursów i szybkie podpisywanie umów, do czego - jak zapewnił - przykłada szczególną wagę, widząc w tym sposób walki z kryzysem, receptę na zachowanie i tworzenie nowych miejsc pracy, sposób na szybszy rozwój i niwelowanie różnic wobec innych regionów – to jeszcze połowa sukcesu. Druga zależy od sprawnej realizacji tych projektów. Dlatego życzę dzisiejszym beneficjentom, by nie mieli z tym żadnych kłopotów, a zrealizowane inwestycje drogowe i w dziedzinie ochrony środowiska – bo takie umowy były podpisywane – dobrze służyły mieszkańcom regionu.
Łączna wartość wszystkich podpisanych wczoraj umów to ponad 28 mln zł, z czego połowę to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wraz z podpisanymi do tej pory umowami daje to dokładnie 524 mln 970 tys. 564 zł 82 gr. jako wartość całkowitą wszystkich projektów. Dofinansowanie z funduszy europejskich wynosi 299 mln 796 tys. 488 zł 97 gr.
Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z 18 marca, województwo podlaskie zajmuje  drugie miejsce na liście rankingowej województw pod względem „wydawania” pieniędzy z RPO. Wyprzedza nas jedynie opolskie, gdzie wskaźnik kontraktacji w ramach RPO wynosi 11,83 %. U nas wynosi on 9,08%, a w małopolskim 8,99 %.
- Nie mam nic przeciwko temu, żebyśmy dzięki podpisanym dziś umowom zbliżyli się na wyciągnięcie ręki do opolskiego, a wkrótce wyszli w tym rankingu na prowadzenie – zapewnił marszałek Dowrzański.

Ponadto marszałek poinformował, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje specjalny bonus dla najsprawniejszych regionów - pięć najlepszych województw otrzyma dodatkowo od kilkudziesięciu do nawet dwustu milionów złotych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę