Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

Matka Teresa z Kalkuty patronką Instytutu Medycznego w Łomży

Główne zdjęcie
Czepkowanie studentek II roku pielęgniarstwa PWSIiP w Łomży

Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty (1910 – 1997) została w czwartek, 26 marca A.D 2009, patronką Instytutu Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Z tej okazji biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek TChr poświęcił oddanej służbie ubogim w indyjskich slumsach zakonnicy, która w 1979 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, przepiękne przemówienie i obraz autorstwa artysty plastyk Krystyny Zawadzkiej. W siedzibie uczelni przy ul. Akademickiej podczas podniosłej uroczystości 23 studentki i jeden student drugiego roku pielęgniarstwa PWSIiP w Łomży zostali „oczepkowani”.

JM Rektor prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski, artysta plastyk Krystyna Zawadzka i dr Krystyna Leszczewska
JM Rektor prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski, artysta plastyk Krystyna Zawadzka i dr Krystyna Leszczewska
Obraz Matki Teresy z Kalkuty autorstwa Krystyny Zawadzkiej
Obraz Matki Teresy z Kalkuty autorstwa Krystyny Zawadzkiej
Ks. bp Stanisław Stefanek
Ks. bp Stanisław Stefanek

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski przez chór Vox Misericordiae (Głos Miłosierdzia), który poprowadził dyrygent Daniel Plona. Gości i studentów powitał rektor PWSIiP prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski, a historię Instytutu Medycznego przedstawiła jego dyrektor prof. dr hab. med. Elżbieta Krajewska-Kułak.
- Matka Teresa zbliżyła się do chorych i umierających ze slumsów w Kalkucie do tego stopnia, że zobaczyła w nich Chrystusa – mówił w wykładzie o godności osoby do pracowników naukowych i studentów biskup ordynariusz. - Matka Teresa, pobuntowana niesamowicie na Kościół, została przekonana przez swoich podopiecznych: idąc za chorymi odkryła Kościół. Była to mistyczka, która przez wiele lat pracowała ciężko w najbardziej upokarzających warunkach...
Wzór do naśladowania znajdują w Matce Teresie właśnie oczepkowane studentki drugiego roku. Katarzyna Igielska podkreśla, że życie i dzieło Błogosławionej pozwala na osobisty rozwój personalny. Anna Bakalarz ceni oddanie, z jakim Matka Teresa służyła nawet ludziom z rynsztoków. Monika Skrodzka chciałaby naśladować postępowanie nowej patronki z chorymi – nie traktować lepiej bogatych od biednych. Natomiast Małgorzata Kuczyńska od dziecka marzyła, żeby nosić czepek i biały fartuch, dlatego liczy, że w nauce i pracy błogosławić jej będzie Matka Teresa.   
Po złożeniu ślubowania studentki pielęgniarstwa na znak podniesienia kwalifikacji zawodowych oczepkowała opiekunka drugiego roku Joanna Chilińska.
- W naszej uczelni nakładam czepki młodym pielęgniarkom już po raz trzeci – wyznaje doświadczona opiekunka, której czepek nałożyła w 1987 r. w Liceum Medycznym w Piszu Alicja Maconko. - Oprócz tego, wszystkim studentkom i jedynemu studentowi przypinamy do fartucha metalowy znaczek, przedstawiający czepek. Nasz rodzynek Karol Żebrowski, jako jedyny mężczyzna, czepka nie dostanie.
W trakcie uroczystości z dużego portretu autorstwa Krystyny Zawadzkiej spoglądała na przyszłe pielęgniarki staruteńka zakonnica, która wyszukiwała porzucone w śmietnikach dzieci. Ubrana w charakterystyczne białe sari, trzyma na rękach już uratowane, umyte i bezpieczne  niemowlę – spogląda na nie z miłością, łagodnie i czule jak Matka Boska na małego Jezusa...
Na Matkę Teresę z obrazu patrzyło też 16 pielęgniarek, absolwentek Instytutu Medycznego PWSIiP, które ukończyły podnoszące kwalifikacje zawodowe studia licencjackie. Wszystkie otrzymały upragnione dyplomy, a recital Anny Jeremus, śpiewaczki o anielskim głosie z Teatru Wielkiego w Łodzi, uświetnił z kwartetem smyczkowym Alla Breve historyczne już teraz chwile.

Mirosław R. Derewońko

fot. Adam Cymek


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę