Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Koniki polskie nad Biebrzą

Główne zdjęcie
fot. BPN

38 koników polskich jest hodowanych obecnie w specjalistycznej zachowawczej hodowli tych zwierząt w Biebrzańskim Parku Narodowym. Działa ona od pięciu lat. Koniki są hodowane by zachować ten gatunek, ale także po to, by pomagały przyrodzie. Odporne na surowe warunki koniki mogą być wykorzystywane do wypasów na biebrzańskich podmokłych łąkach. Niczym „żywe kosiarki” pomagają rzadkim gatunkom ptaków, które lubią wykoszone tereny.

W Biebrzańskim Parku Narodowym koniki żyją swobodnie na ogrodzonym obszarze 214 hektarów. Nie mają stajni ani nawet zadaszenia, nie są dokarmiane, muszą sobie radzić same. Konik jest mało wymagający pokarmowo: zje to, czego nie zjadają inne zwierzęta, np. pędy, turzyce, młode siewki drzew. Jest też odporny na choroby. Tylko od czasu do czasu zwierzęta są badane przez weterynarzy i gdy się okazuje że któreś wymaga pomocy, jest mu ona udzielana, a potem zwierzę wraca do stada.
Wiosną stado koników polskich z BPN ma się powiększyć. Jak informują naukowcy większość klaczy jest źrebna. W najbliższym czasie ma się urodzić aż 17 młodych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę