Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Czy Jarosław Dworzański straci fotel marszałka województwa?

Główne zdjęcie
Marszałek Jarosław Dworzański (fot. archiwum)

Zdecydują w poniedziałek /23.03/ radni sejmiku województwa podlaskiego. Wniosek o odwołanie marszałka z Platformy Obywatelskiej złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości w lutym. Podpisało się pod nim 9 radnych. By odwołać Dworzańskiego, wniosek musi w glosowaniu poprzeć 18 osób. "Czyste warcholstwo polityczne" - tak wniosek Prawa i Sprawiedliwości określa od początku marszałek Jarosław Dworzański. W jego ocenie zarzuty są mało istotne.

PiS zarzuca upolitycznienie samorządu województwa, rozrost administracji służący zadaniom politycznym oraz hamowanie rozwoju regionu. Opozycja wymienia brak decyzji w sprawie lokalizacji lotniska regionalnego i opóźnienia w dzieleniu unijnych pieniędzy.

Wszyscy - i opozycja i ugrupowania koalicyjne - zwracają uwagę na konieczność "zmiany stylu rządzenia w Podlaskiem". Marginalizowany czuje się PSL i żąda spisania umowy koalicyjnej. Niestabilny jest drugi koalicjant - klub Prawicy Podlasia. Szefowi Prawicy - Bogusławowi Dębskiemu - marszałek Dworzański próbował odebrać część kompetencji. Radni Lewicy mówią nieoficjalnie, że "nie zamierzają przejmować się wnioskiem PiS-u". Wszyscy stawiają pytanie o możliwość powołania innej koalicji, która byłaby w stanie zdobyć większość w sejmiku i rządzić tym województwem do końca kadencji.

Obecna koalicja w sejmiku sprawuje władzę od stycznia 2008 roku. W maju 2007 odbyły się w regionie przedterminowe wybory, bo radni nie byli w stanie wyłonić zarządu i władzę w regionie sprawował komisarz powołany przez premiera.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę