Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

„Rz”: Pierwsi w profilaktyce raka piersi

Województwo podlaskie jest jednym z najlepszych w Polsce, jeśli chodzi o zgłaszalność na badania mammograficzne. W ubiegłym roku na badania profilaktyczne zgłosiło się tu około 42 proc. spośród 134 tys. uprawnionych pań. To najlepszy wynik w kraju – podaje „Rzeczpospolita”. Podlaskie było jedynym województwem w Polsce gdzie odnotowano wzrost liczby osób, które zgłosiły się na te badania.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. W naszym kraju co roku zapada na niego blisko 10 tys. pań. Specjaliści podkreślają jednak, że choroba nie jest jednak jednoznaczna z wyrokiem śmierci.
– Jeżeli nowotwór jest wykryty wcześnie, może być nawet całkowicie uleczalny, a już na pewno leczenie może znacznie wydłużyć życie kobiety – mówi „Rz” Katarzyna Maksimowicz, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Piersi przy Białostockim Centrum Onkologii.
Ośrodek za jeden z głównych celów postawił sobie profilaktykę raka piersi. Do akcji informacyjnej zaangażowano m.in. pielęgniarki środowiskowe z Kolna i Grajewa, które do swoich podopiecznych zanosiły zaproszenia na bezpłatne badania profilaktyczne. Efekt był taki, że w tych dwóch powiatach zgłaszalność na mammografię wzrosła o 100 proc.

Do bezpłatnej mammografii uprawnione są panie między 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie przeszły takiego badania. W ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia panie te mogą przychodzić na badania bez skierowania, jedynie z dowodem osobistym i dokumentem ubezpieczenia. Warunkiem dopuszczenia do mammografii jest wypełnienie tuż przed wizytą ankiety z danymi potrzebnymi do wprowadzenia do systemu, który monitoruje ten program.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę