„Rz”: Pierwsi w profilaktyce raka piersi
Województwo podlaskie jest jednym z najlepszych w Polsce, jeśli chodzi o zgłaszalność na badania mammograficzne. W ubiegłym roku na badania profilaktyczne zgłosiło się tu około 42 proc. spośród 134 tys. uprawnionych pań. To najlepszy wynik w kraju – podaje „Rzeczpospolita”. Podlaskie było jedynym województwem w Polsce gdzie odnotowano wzrost liczby osób, które zgłosiły się na te badania.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. W naszym kraju co roku zapada na niego blisko 10 tys. pań. Specjaliści podkreślają jednak, że choroba nie jest jednak jednoznaczna z wyrokiem śmierci.
– Jeżeli nowotwór jest wykryty wcześnie, może być nawet całkowicie uleczalny, a już na pewno leczenie może znacznie wydłużyć życie kobiety – mówi „Rz” Katarzyna Maksimowicz, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Piersi przy Białostockim Centrum Onkologii.
Ośrodek za jeden z głównych celów postawił sobie profilaktykę raka piersi. Do akcji informacyjnej zaangażowano m.in. pielęgniarki środowiskowe z Kolna i Grajewa, które do swoich podopiecznych zanosiły zaproszenia na bezpłatne badania profilaktyczne. Efekt był taki, że w tych dwóch powiatach zgłaszalność na mammografię wzrosła o 100 proc.
Do bezpłatnej mammografii uprawnione są panie między 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie przeszły takiego badania. W ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia panie te mogą przychodzić na badania bez skierowania, jedynie z dowodem osobistym i dokumentem ubezpieczenia. Warunkiem dopuszczenia do mammografii jest wypełnienie tuż przed wizytą ankiety z danymi potrzebnymi do wprowadzenia do systemu, który monitoruje ten program.