Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Gang na ławie oskarżonych

Główne zdjęcie
Sala rozpraw, ława oskarżonych

Takiego procesu w Łomży jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych zasiadło aż 17 osób. Akt oskarżenia bez uzasadnienia obejmuje 50 stron. Jego odczytanie zajęło prokuratorowi ponad półtorej godziny. W piątek w Sądzie Okręgowym w Łomży rozpoczął się proces członków gangu kierowanego przez Sławomira W., pseud. „Generał”. On sam na ławie oskarżonych nie zasiadł. Śledztwo m.in. przeciwko niemu prowadzi wydział ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Gdańsku. To ta prokuratura oskarżyła m.in. o rozboje, wymuszenia, handel narkotykami, i czerpanie korzyści z prostytucji osoby, które w piątek zasiadły na ławie oskarżonych.

Odczytanie aktu oskarżenia
Odczytanie aktu oskarżenia
szczególne środki ostrożności na sali sądowej
szczególne środki ostrożności na sali sądowej
Dziedziniec sądu
Dziedziniec sądu

To bezsprzecznie największa sprawa w historii łomżyńskiego wymiaru sprawiedliwości. Aby proces mógł się odbywać zastosowano specjalne środki ostrożności. W piątek w Sądzie Okręgowym nie były wyznaczone żadne innej rozprawy. Wewnątrz budynku jaki i wokół niego pełno było policji – także z bronią długą. Każdego z 17 oskarżonych, przywiezionych do Łomży z sześciu aresztów w różnych miastach, także na sali rozpraw eskortowało dwóch policjantów. Aby pomieścić w jednej sali oskarżonych, policję i obrońców koniecznym okazała się „przebudowa” największej z sal jakimi dysponuje łomżyński sąd. Przede wszystkim przedłużono ławę oskarżonych i miejsca dla obrońców – teraz zajmują one całą długość sali. Niemniej i tak warunki w jakich rozpoczął się proces można nazwać „spartańskimi”, a obrońcy oskarżonych wnosili, że oni ale także ich klienci nie są w stanie usłyszeć czytanego przez prokuratora aktu oskarżenia. Ze względu na awarię systemu nagłośnienia, nim prokurator przystąpił do czytania 20-stronicowego uzasadnienia, sędzia przerwał rozprawę. Kolejne posiedzenie wyznaczono na następny piątek 20   marca.      

W ocenie prokuratury, gang „Generała” to związek przestępczy składający się z kilku grup działających nie tylko w Łomży, ale na terenie całego województwa podlaskiego, w latach 1998-2006. Grupa zajmowała się przestępczą działalność począwszy od włamań, kradzieży i wymuszeń, a na handlu narkotykami kończąc. Z ustaleń śledczych wynika, że w czasie swojej działalności przestępcy mieli wprowadzili na rynek m.in. nie mniej niż 100 kg amfetaminy, tyle samo marihuany oraz około 15 tys. sztuk tabletek ekstazy. Jak mówił w łomżyńskim sądzie prokurator wielkości te ustalono w oparciu o zeznania jednego z członków gangu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę