Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Odcięci od świata

Wiosenne roztopy praktycznie odcięły od świata osiem domów w okolicach wsi Motyka (gm. Piątnica). Dzieci nie chodzą do szkoły. W dramatycznej sytuacji znalazła się dziewczynka chora na cukrzycę. Jej, pomoc może być potrzebna w każdej chwili.

Ola Przybyłowska uczy się w domu. Jak zwykle, gdy mama nie zdoła przewieźć jej przez błotnistą drogę. Nie dociera też na czas do lekarza, a to bywa już bardzo niebezpieczne. Jak mówi Grażyna Przybyłowska, mama Oli - Zdarzają się wysokie poziomy cukru. Kiedy jest niebezpieczeństwo zapadnięcia w śpiączkę, wtedy po prostu sąsiedzi przyjadą ciągnikiem. Były często momenty, kiedy szłam pieszo przez błoto, przez śnieg.

Koledzy Oli z pobliskiej Motyki również nie chodzą do szkoły. Takie sytuacje zdarzają się przy roztopach co kilka dni. Jak mówi Lucyna Ejza - Ciągnikiem się przejedzie, a nieraz to i ciągnik ustanie w kole.

W błocie grzęzną wszystkie pojazdy. A to zaledwie trzy kilometry od utwardzonej, asfaltowej drogi. - Powinna być droga, bo my też chcemy żyć. I do kościoła i dzieci do szkoły i do sklepu dojechać trzeba. A co my mamy chleb na tydzień kupować i mrozić, bo nie będzie może czym dojechać? – mówi Irena Ciborowska.

Ale wójt gminy Piątnica rozkłada bezradnie ręce - w gminie jeszcze wiele dróg jest w podobnym stanie. - Nic na to nie poradzę, są potrzebne pieniądze. Natomiast tej drogi w najbliższym czasie nie planujemy budowy, utwardzania – tłumaczy Edward Łada, wójt gminy Piątnica.

Mama Oli może liczyć tylko na uczynnych sąsiadów. O ile uda im się pokonać błoto.

Motyka i Dobrzyjałowo leżą zaledwie sześć kilometrów od krajowej drogi Warszawa-Augustów. I podczas, gdy samorządowcy z regionu marzą, aby tamtędy przeprowadzić międzynarodową trasę Via Baltica, mieszkańcy sąsiednich wiosek śnią o trzech kilometrach asfaltu.

źródło: Obiektyw


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę