Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Pozimowe dziur plombowanie

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

- Dziur w ulicach po zimie są tysiące, i to tyle, że nikt nie jest w stanie tego policzyć – mówi wicedyrektor Marek Olbryś z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Mimo że w dziury na łomżyńskich ulicach tylko tej zimy włożono już ponad 15 ton masy asfaltowej, kierowcy powinni uważać bo wciąż pojawiają się nowe.

W sezonie zimowym drogi borykają się nie tylko z jeżdżącymi po nich samochodami, ale także ze skokami temperatur, śniegiem, lodem i żrącą solą... Dotychczas stosowana w Łomży tradycyjna metoda łatania dziur polega na wypełnianiu ich zimną masą asfaltową. Stosuje się ją w okresach, kiedy temperatura przechodzi przez zero. Zamarzająca i rozmarzająca woda w szczelinach porozsadzała nawierzchnię, na której uzupełnienie zużyto tony masy. W listopadzie 2008 r. była to tona, a w grudniu – blisko 2, 5 tony. W styczniu 2009 r. poszło na dziury ponad 5 ton masy, w lutym – ponad 6 ton i tyle prawdopodobnie robotnicy położą w marcu.
- Po raz pierwszy w tym sezonie uruchomiliśmy recykling asfaltu na gorąco – dodaje wicedyrektor Olbryś. - W piecu na kołach podgrzewamy gazem z butli zużyty asfalt z polepszaczami i kładziemy na dziury, pod warunkiem, że są suche. W miniony poniedziałek brygada zaczęła łatanie na Alei Legionów, ale musiała przerwać prace z powodu deszczu i deszczu ze śniegiem.
Z budżetu roku 2009 Łomża wyda na zimowe utrzymanie na terenie miasta dróg gminnych 500 tys. zł, a dróg powiatowych - 450 tys. zł. Na bieżące utrzymanie dróg gminnych w tegorocznym budżecie jest 780 tys. zł, zaś dróg powiatowych - 1, 5 mln zł. Pieniądze te muszą starczyć, m.in., na naprawy, sprzątanie, wymianę i konserwację znaków.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę