Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Rocznica mordu

W niedzielę minęła 65. rocznica brutalnego wymordowania przez hitlerowców mieszkańców wsi Jabłoń-Dobki w powiecie wysokomazowieckim. Po zabiciu przez partyzantów jednego z niemieckich żandarmów, ranieniu drugiego i rozbrojeniu trzeciego w okolicy tej wsi Niemcy spacyfikowali wieś paląc lub zabijając niemal wszystkich jej mieszkańców.

8 marca 1944 r. Niemcy z posterunków w Wysokiem Mazowieckiem, Szepietowie, Czyżewie oraz oddział wojskowy w Jabłoni Kościelnej otoczyli wieś. Mieszkańców Jabłoni-Dobek spędzono do stodoły, po czym oblano ją benzyną i wrzucono do środka granaty. Zabito i spalono żywcem 91 osób, w tym 31 kobiet i 31 dzieci. Tylko nieliczni zdołali uciec. Po wojnie mieszkańcy wsi wystawili pomnik ofiarom mordu gdzie wczoraj, w 65. rocznicę mordu odbył się apel poległych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę