Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Druh Szary w sercach i na kopertach

Główne zdjęcie
Drużyna z Łochowa na trasie z Drozdowa do Łomży

Blisko półtorej setki harcerzy z całej Polski wyruszyło na szlak ponad trzygodzinnego biegu patrolowego z Drozdowa do Łomży, który odbywał się w sobotę podczas XVI Ogólnopolskiego Zlotu Druha Szarego 2009. Harcerze oddają w ten sposób hołd twórcy krzyża harcerskiego ks. Kazimierzowi Lutosławskiemu, spotykając się w rocznicę – w tym roku 129. - urodzin księdza harcmistrza dr. Kazimierza Lutosławskiego. Wielki patriota urodził się 4 marca 1880 r. w Drozdowie, w którym zmarł 5 stycznia 1924 r.


Harcerze zakwaterowali się już w piątek w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży, gdzie zorganizowali wieczornicę zapoznawczą. W sobotę rano zapalili znicze na grobie Druha Szarego na drozdowskim cmentarzu i zwiedzili dworek, siedzibę rodu Lutosławskich. Tam właśnie był pierwszy z dziewięciu punktów patrolowych. Harcerze odpowiadali na nich na pytania m.in. z historii ZHP, biografii ks. Kazimierza Lutosławskiego i tzw. samarytanki, czyli zasad udzielania pierwsze pomocy. Wśród zadań mieli także odnalezienie na cmentarzu katedralnym w Łomży grobu działacza niepodległościowego z roku 1918 Leona Kaliwody i uzyskanie wbicia pieczątek w jednostkach służb mundurowych. W zlocie uczestniczyły także drużyny z Łomży, m.in., 11 SDS Exodus z drużynowym Rafałem Kenigsmanem (lat 18) i 13 Łomżyńska Drużyna Harcerska Agada. Wśród kierujących marszrutą uczestników biegu patrolowego byli łomżyniacy, m.in., przewodnik Kamil Kaszuba (lat 19) i druh Damian Walczyk (lat 17).
Zlot Druha Szarego był również okazją do spotkania naczelników poczt harcerskich. Tym razem pojawili się także wydawcy harcerskich kopert, pocztówek, znaczków i bloczków ze Skawiny k. Krakowa, Krotoszyna, Szamotuł i Łomży, w której działa dh Henryk F. Karwowski, pomysłodawca i niestrudzony organizator zlotu.
- Z okazji XVI Zlotu Druha Szarego wydaliśmy kopertę z rysunkiem Stanisława Lentz'a, przedstawiającym portret ks. Kazimierza Lutosławskiego z 1919 r. - mówi hm Wiesław Grobelny, Harcerz Rzeczpopolitej z Krotoszyna.
Z kolei zdjęcie pamiątkowe z XIII Zlotu Druha Szarego znalazło się na kopercie, wydanej przez pocztę harcerską w podkrakowskiej Skawinie.
- Oprócz tego, wydaliśmy pocztówkę z portretem  Druha Szarego i jego opisem krzyża harcerskiego – dodaje hm Marek Bieżanowski.
Jak podawaliśmy wcześniej, harcerze w niedzielę o poranku będą uczestniczyć we mszy świętej w intencji ks. Kazimierza Lutosławskiego, czyli tak bliskiego nie tylko im Druha Szarego.
Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę