Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Zdaniem prokuratury przestępstwa nie było

Główne zdjęcie
Tomasz Wilk Prokurator Rejonowy w Łomży

„Brak znamion czynu zabronionego” - to podstawa umorzenia postępowania prowadzonego w Prokuraturze Rejonowej w Łomży, w trakcie którego sprawdzano oświadczenia majątkowe prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego i jego zastępcy Marcina Sroczyńskiego za lata 2003-2007. Chodzi m.in. o niewpisanie przez zastępcę prezydenta do oświadczeń majątkowych dopłat do gruntów jakie otrzymywał z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak podkreśla prokurator Tomasz Wilk, szef Prokuratury Rejonowej w Łomży w tym wypadku nie było świadomego wprowadzenia w błąd.

Przypomnijmy, 25 września 2008 roku w Gazecie Bezcennej i na www.4lomza.pl opublikowany został tekst pt. „Oświadczamy, że mamy...”. Dotyczył on m.in. tego, że w oświadczeniu majątkowym Marcin Sroczyński podał, że około 9-hektarowe gospodarstwo rolne nie przynosi mu żadnych przychodów, ani dochodów, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej opublikowała, że Marcinowi Sroczyńskiemu z Łomży wypłaciła z tytułu płatności bezpośrednich za 2006 rok ponad 7 tys. zł, a za 2007r. ponad 5 tys zł.
Po miesiącu od artykułu w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łomży zostały opublikowane korekty trzech oświadczeń majątkowych Sroczyńskiego i wyjaśnienie w sprawie tych korekt. Wszystkie dokumenty mają datę 22 października 2008 roku. Zastępca prezydenta przyznał, że dopłaty brał, ale ich nie wpisał do oświadczeń, bo jak tłumaczył nie wiedział, że musi.
- „Brak konieczności ujęcia kwot z tytułu płatności w oświadczeniu majątkowym był dla mnie jak najbardziej logiczny, tym bardziej, iż faktycznie nie osiągałem z tytułu bycia współwłaścicielem gospodarstwa rolnego żadnych innych przychodów, czy też dochodów” - napisał Sroczyński w wyjaśnieniach do korekty oświadczeń.  

Prokuratura Rejonowa w Łomży postępowanie w sprawie m.in. oświadczeń majątkowych Sroczyńskiego wszczęła 21 listopada 2008 roku. Jak wyjaśnia Tomasz Wilk, Prokurator Rejonowy w Łomży, całość zebranego i zbadanego materiału dowodowego daje podstawę do tego, że tej sprawie nie można przypisać znamion przestępstwa.
- Musiałoby być ono popełnione umyślnie, bądź z zamiarem zatajenia wiadomości prawdziwych – wyjaśnia prokurator Wilk. - Nawet jeśli tak było (zatajenie dopłat z ARiMR – dop.red.), to zostało to skorygowane przez korekty, które dopuszcza prawo – tłumaczy Wilk, dodając, iż zdaniem prokuratury wiceprezydent nie chciał świadomie wprowadzić w błąd.
W postanowieniu o umorzeniu postępowania prokuratura powołuje się także na decyzje  podejmowane przez Urząd Skarbowy i Wojewodę Podlaskiego, które to instytucje także nie dopatrzyły się nieprawidłowości w składanych przez łomżyńskich samorządowców oświadczeniach.  

Przypomnijmy, że oświadczenia majątkowe samorządowcy składają co roku – do 30 kwietnia. Są one sprawdzane i publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. W złożonej pod koniec października 2008 roku korekcie oświadczenia majątkowego Marcina Sroczyńskiego za 2007 rok, w rubryce dotyczącej uzyskanych przychodów i dochodów z tytułu posiadanego gospodarstwa rolnego wpisał on kwotę 9 576,61 zł. W pierwotnie złożonym oświadczeniu (30 kwietnia 2008 roku) znajdowała się tam fraza „nie dotyczy”.

zobacz:

Oświadczamy, że mamy...

Zataił..., bo nie wiedział

 

 

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę