Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Zegar

W 1966 r. wielce zasłużona dla Ziemi Łomżyńskiej Pani Helena Czernek, wówczas Kierowniczka Biblioteki Powiatowej i Miejskiej, przekazała w darze łomżyńskiemu Muzeum niezwykły zegar. Niewiele o nim wiadomo, poza notatką, że pochodził „spod Łomży”. Średnica ośmiokątnej kamiennej tarczy: 22 cm. Jest otwór na gnomon czyli wystający pręt, który wskazuje cieniem godziny. Intryguje data: „1697” wyryta na kartuszu herbowym, który poza tym jest pusty. Czyżby planowano tu jeszcze znak właściciela, wytwórcy lub łacińską  sentencję ? A bywały piękne, np. „Carpe diem” czyli „Korzystaj z dnia” lub, „Nie trwoń czasu” i „Czas ucieka, wieczność czeka”... Zegary słoneczne - horyzontalne od XVI w. były częstym elementem dekoracyjnym ogrodów i wg znawców, wiele zegarów tego typu można było spotkać właśnie na Mazowszu. W XVII wieku znaczącym ośrodkiem  sztuki zegarmistrzowskiej był Toruń, do najważniejszych zaliczano też Gdańsk i Kraków. Szczegółowe badania powinny wyjaśnić jak wielką rzadkością jest łomżyński okaz. To trudne zadanie, bo niewiele takich zegarów przetrwało wojenne czasy, mało jest wydawnictw im poświęconych. Może ktoś chciałby pomóc w rozwikłaniu tajemnicy pochodzenia naszego zegara ?


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę