Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość na podstawie www.episkopat.pl

Zabawa bez alkoholu i wielkopostna abstynencja

Główne zdjęcie
Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości

W dniach od 22 do 28 lutego będziemy przeżywać 42. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest on zachętą, by ostatnie dni karnawałowej zabawy nie były okazją do upijania się, a także do podjęcia postanowienia abstynencji w Wielkim Poście. – Niepodważalnym jest fakt, że problemy alkoholowe w sposób najgłębszy ranią życie duchowe, upośledzają życie psychiczne i szkodzą fizycznemu wymiarowi ludzkiej egzystencji – wskazuje bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu brzmi: „Troska o trzeźwość – troską o życie”. Jak wyjaśnia bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, a jednocześnie biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, program duszpasterski, do którego hasło to bezpośrednio nawiązuje, ma rozbudzić w naszych sercach wolę obrony życia nie tylko nienarodzonych dzieci, ale zmobilizować do troski o życie człowieka we wszystkich jego różnorodnych wymiarach: fizycznym, psychicznym i duchowym. – Niepodważalnym jest fakt, że problemy alkoholowe w sposób najgłębszy ranią życie duchowe, upośledzają życie psychiczne i szkodzą fizycznemu wymiarowi ludzkiej egzystencji – wskazuje bp Bronakowski.

Jednocześnie przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości zaznacza, że akcent położony zostanie przede wszystkim na działania pozytywne zapobiegające występowaniu tych problemów. – W wielkim dziele przemiany naszej współczesnej kultury i budowania „cywilizacji życia”, troska o trzeźwość zajmuje ważne miejsce. Dlatego wciąż potrzeba nam jak największego zaangażowania w dziedzinie profilaktyki, edukacji i kształtowania wartościowych i godnych rozpowszechniania postaw, zwłaszcza wśród młodych Polaków – mówi bp Bronakowski.

Biskup zachęca, by otoczyć troską ludzi borykających się z nałogiem oraz ich rodziny i najbliższych.
- W szlachetnej walce o przywrócenie godności życia nikt nie może być osamotniony i pozostawiony bez opieki. Każdy z nas, chrześcijan, wezwany jest mocą przykazania miłości do autentycznej troski o życie bliźniego – podkreśla hierarcha.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu będzie obchodzony po raz 42. Od kilkunastu lat Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski proponuje, aby tydzień ten obejmował ostatnie dni karnawału, aby zachęcić do umiarkowania podczas zabaw, często połączonych z piciem dużych ilości alkoholu. Z kolei początek Wielkiego Postu, ma zachęcić do podjęcia wielkopostnych postanowień abstynencji.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę